Ξάνθη-ΠΑΣ Γιάννινα 2-0: Όνειρο ζει μην την… ξυπνάτε!

Το ευρωπαϊκό όνειρο συνεχίζεται στη Ξάνθη η οποία «καθάρισε» τον ΠΑΣ Γιάννινα με 2-0 και διατηρήθηκε στην πρώτη τριάδα της Super League.

Η Ξάνθη επέστρεψε στις νίκες μετά την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό την περασμένη εβδομάδα χάρη στα γκολ των Σολτάνι στο 22΄ και Γιουνές στο 88΄. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι στο πρώτο μέρος και έφτασαν στο γκολ με τον Σολτάνι, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά-ψαράκι. Στο 17΄ ο Ζάιρο βρήκε τον Μπουκουβάλα στην περιοχή, αλλά το πλασέ του τελευταίου ήταν άστοχο.
Στην επανάληψη και στο 63’ η ομάδα του Λουτσέσκου έφτασε κοντά στο 2-0 αλλά το σουτ του Τριάδη, πέρασε ελάχιστα άουτ. Τελικά σφράγισε τη νίκη δύο λεπτά πριν από τη συμπλήρωση του 90λεπτου με τον Γιουνές.

ΞΑΝΘΗ: Ζίφκοβιτς, Καρασαλίδης, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Τριάδης, Γιουνές (90΄ Ράνος), Σολτάνι (83΄ Λάζιτς), Λουσέρο, Χατζητερζόγλου (78΄ Παπαγεωργίου), Βασιλακάκης, Φλίσκας.
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Πασχαλάκης, Μπουκουβάλας, Μιχαήλ, Γιάκος (75΄ Ναδάλες), Σκόνδρας, Τζημόπουλος, Ζάιρο, Ακόστα, Κοζορώνης (64΄ Βιδάλ), Κούτρης, Σκόνδρας, Μαμπουλού (76΄ Κόντε).

Άρης-Ολυμπιακός 1-1: Γκέλαρε στη Θεσσαλονίκη
ΔΕΑΒ: Μία αγωνιστική «κεκλεισμένων των θυρών» στην ΑΕΛ
Βόλεϊ Γυναικών: Ψυχωμένος Παναθηναϊκός έκανε το 2-2
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Οι ενδεκάδες του ντέρμπι της Super League - Βασικός ο Αραούχο, εκτός o Μπερνάρ