ΑΕΛ – Βέροια 2-1: Πολύ σκληρή για να πεθάνει…

Η ΑΕΛ βρέθηκε πίσω στο σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, όμως αν και στο δεύτερο έπαιζε με παίκτη λιγότερο, κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ και να πάρει τρεις πολύτιμους βαθμούς!

Με καθυστέρηση 20 περίπου λεπτών ξεκίνησε η αναμέτρηση της Λάρισας με τη Βέροια, αφού οι οπαδοί των γηπεδούχων άναψαν πολλά καπνογόνα με την είσοδο των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Το πρώτο ημίχρονο είχε σκληρές μάχες στο κέντρο, με ΑΕΛ και Βέροια να αρέσκονται στο να κλείνουν διαδρόμους και όχι να δημιουργούν παιχνίδι.

Οι καλές φάσεις έλειψαν από το ματς στα πρώτα 45 λεπτά, με εξαίρεση μερικά μακρινά σουτ που επιχείρησαν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Η ΑΕΛ είχε κάποια μικρή υπεροχή, την οποία όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ.

Οι διαιτητής έδειξε 16 λεπτά καθυστέρηση και σε αυτό το διάστημα η Βέροια άλλαξε το σκηνικό του πρώτου μέρους.

Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι με γκολ του Κάλβο, μπήκαν μπροστά στο σκορ κι έδωσαν νέο ενδιαφέρον στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στα λεπτά που απέμειναν μέχρι τη λήξη του πρώτου 45λεπτου οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν. Μάλιστα, η Βέροια είχε ευκαιρία να πετύχει το 0-2, όμως ο Καπετάνος δεν κατάφερε να πιάσει την μπάλα όπως θα ήθελε σε πλασέ που επιχείρησε.

Η Λάρισα μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος, θέλοντας αρχικά να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και έπειτα αν το κατάφερνε να έπαιρνε και τους τρεις βαθμούς. Ο πρώτος στόχος επετεύχθη σχετικά νωρίς, αφού με τη συμπλήρωση εννέα λεπτών, ο Γκαγιέχο με μια περίεργη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 59’ όμως, η ΑΕΛ έμεινε με παίκτη λιγότερο, αφού ο Ντοντό είδε δεύτερη κίτρινη για θέατρο κι έτσι η Βέροια αναθάρρησε.

Στο 76ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν κάνει το 1-2, αν η κεφαλιά του Λινάρδου δεν έβρισκε στο δοκάρι.

Κάπως έτσι και ενώ όλα κυλούσαν προς το «Χ», η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι κι έκανε τη μεγάλη ανατροπή. Ο Χαροντάκης ανέτρεψε τον Νασλίδη εντός περιοχής στο 81ο λεπτό και ο Ναζλίδης εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι, με την ΑΕΛ να έχει την υπεροχή μετά το 2-1 κι έτσι οι γηπεδούχοι έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη ενόψει της συνέχειας.

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Μονιάκης, Φάρκας, Γκόλιας, Μασαλέσα, Φατιόν, Ντοντό, Ντέλετιτς, Ικάουνιεκς, Ναζλίδης.

Bέροια (Θωμάς Γράφας): Καντιμοίρης, Μαλόν, Ασίγκμπα, Καλί, Χαροντάκης, Λινάρδος, Μπαλάφας, Άρτσε, Σαρπόνγκ, Κάλβο, Καπετάνος.

Ολυμπιακή Φλόγα: «Είναι το σύμβολο της ελπίδας» σύμφωνα με τον Μπαχ
Basketball Champions League: Πάει για ιστορική πρόκριση το Περιστέρι - Game 3 με Βόννη | Ώρα, κανάλι
Euroleague: Βγαίνει ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού AKTOR - Μάχη Μακάμπι με Μπασκόνια
Μεταγραφές, Γιουβέντους: Περιζήτητος ο Ραμπιό