Κέρκυρα-ΠΑΟΚ 0-5: To «τέλειωσε» πριν καν αρχίσει!

Ένα γρήγορο αυτογκολ επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να «διαλύσει» την Κέρκυρα στο νησί

Όταν σκοράρεις μόλις στα 40'' και μέσα σε ένα ημίχρονο έχεις καταφέρει να αξιοποιήσεις τις φάσεις που δημιούργησες, τότε δεν μπορείς παρά να πάρεις αυτό που δικαιούσαι.

Κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ πέρασε από την Κέρκυρα με 5-0, δίνοντας συνέχεια στο καλό φορμάρισμά του έπειτα από μια περίοδο κρίσης, και θα κάνει γιορτές με ήρεμία.

Για να κυριαρχήσουν, όμως, οι Θεσσαλονικείς σημαντικό ρόλο έπαιξε το αυτογκολ του Ανδρεόπουλου που «έκοψε» τα πόδια των Φαιάκων με το... καλημέρα του αγώνα και έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να «καθαρίσουν» το τρίποντο με συνοπτικές διαδικασίες.

Στο 23' ο Μπίσεσβαρ -που είχε και δοκάρι στο 32' σημείωσε το 2-0-, ενώ 11 λεπτά αργότερα ο Κάμπος πλάσαρε για το 3-0 έπειτα από απόκρουση του Κουτσαβασίλη σε εκτέλεση πέναλτι του Αθανασιάδη.

Ίδια ήταν η εικόνα και του δευτέρου ημίχρονου, με τον ΠΑΟΚ να παίζει χωρίς πίεση και την Κέρκυρα να μην κλείνεται στα καρέ της. Ο Κάμπος στο 58' πέτυχε το δεύτερο του προσωπικό τέρμα και ανέβασε το σκορ στο 4-0, ενώ τρία λεπτά μετά ο Μάτος διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Κέρκυρα: Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Ζορμπάς (64' Γεωργακόπουλος), Σπινούλας, Κοντός, Ανδρεόπουλος (74' Αντιλέου), Σιόντης, Ιωάννου, Γεωργίου (77' Γκόμες), Ζαραδούκας, Τουράμ.

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Λέοβατς (62' Κίτσιου), Κρέσπο, Βαρέλα (46' Μαλεζάς), Μάτος, Κάνιας, Τσίμιροτ, Μπίσεσβαρ, Κάμπος, Ροντρίγκες (73' Περέιρα), Αθανασιάδης

EURO 2024: Η UEFA άναψε το πράσινο φως για 26 παίκτες
Μεταγραφές, Ντόρτμουντ: Τέλος ο Ρόις - Αποχωρεί στο τέλος της σεζόν