Παναιτωλικός-Ηρακλής 2-0: Ήταν καλύτερος και φάνηκε

Οι Αγρινιώτες επικράτησαν με 2-0 του Ηρακλή επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία τους αν και έπαιξαν με τη φωτιά.

Τα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Κλέσιο στο 19΄ και Μαρκόβσκι στο 85΄. Ο Παναιτωλικός πέτυχε έτσι την 4η νίκη του στο πρωτάθλημα, ενώ ο Ηρακλής παρέμεινε ουραγός αφού υπέστη την 7η φετινή ήττα του.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας στο πρώτο μέρος και έχασαν ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, αλλά ο Ηρακλής απάντησε στο τελευταίο 5λεπτο με τους Περόνε και Πασά και κάλλιστα θα μπορούσε να έχει ισοφαρίσει. Στο 19ο λεπτά ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ του Κλέσιο, μετά από ωραία προσπάθεια και μεταβίβαση που του έκανε ο Χαντάκιας.

Στο 35΄ο Κούσας έκανε κεφαλιά που βρήκε στο δεξί δοκάρι του Χουάντερσον, ενώ ο Ηρακλής απάντησε με τον Περονε στο 45΄ επίσης με κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι του Κυριακίδη. Ένα λεπτό νωρίτερα ο Πασάς έχασε μεγάλη ευκαιρία μόνος απέναντι στον Κυριακίδη, ο οποίος τον έκοψε.

Στην επανάληψη ο ρυθμός των δύο ομάδων αρχικά έπεσε, με τον Παναιτωλικό να έχει και πάλι την κατοχή χωρίς να δημιουργήσει κάτι ιδιαίτερο. Ο Ηρακλής απείλησε πρώτος στο 65΄, όταν σε κεφαλιά του Ζιαμπάρη η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του έχασε ο Παναιτωλικός όταν ο Μαρκόφσκι πλάσαρε άστοχα τον Χουάντερτσον.

Στο 83΄ ο Ηρακλής έφθασε και πάλι κοντά στην ισοφάριση όταν κεφαλιά του Μπαρτολίνι απέκρουσε ο Κυριακίδης, για να φθάσουμε στο 85΄, οπότε και οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το παιχνίδι με τέρμα του Μαρκόβσκι από κοντά, έπειτα από γύρισμα της μπάλας στην περιοχή που έκανε ο Κλέσιο. Στις καθυστερήσεις ο Κλέσιο είχε δοκάρι σε δυνατό σουτ που επιχείρησε.

Παναιτωλικός (Ματζουράκης): Kυριακίδης, Κούσας, Τομανέ (67΄ Μαρκόβσκι), Κλέσιο, Φερέιρα (67΄ Καμαγουάγκα), Μάκος, Μάρκος Πάουλο, Τσοκάνης, Μύγας, Χαντάκιας, Ουάρντα (76΄ Λεντέσμα).

Ηρακλής (Παντελίδης): Χουάντερσον, Σαραμάντας, Στάμου (59΄ Αγγελόπουλος), Μοντέιρο, Ιντζόγλου, Περόνε, Πασάς (46΄ Λεοζίνιο), Κυριακίδης, Μπαρτολίνι, Ζιαμπάρης, Κούρος (83΄ Λάμπρου).