Αστέρας Τρίπολης-Βέροια 0-0: Έστησαν «μπλόκο» Λόπεζ και Ντοναρούμα!

Οι τερματοφύλακες του Τρίπολης και της Βέροιας «υπέγραψαν» το 0-0 στην Τρίπολη

Στο 0-0 έμειναν ο Αστέρας Τρίπολης και η Βέροια στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 14ης αγωνιστικής. Οι Αρκάδες αν και ήταν καλύτεροι συνολικά δεν μπόρεσαν να σκοράρουν παρά το γεγονός ότι δημιούργησαν αρκετές φάσεις για γκολ.

Ο Λόπεζ ήταν καθοριστικός για τους Ημαθιώτες καθώς όποτε χρειάστηκε κατέβασε τα ρόλα, δίνοντας τη δυνατότητα στη Βέροια να «κλέψει» το ματς κάτι που δεν έγινε χάρη στις επεμβάσεις του Ντοναρούμα.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν για ένα ακόμα παιχνίδι χωρίς νίκη, ενώ ο Αστέρας δεν μπόρεσε να επιστρέψει στα τρίποντα μετά την βαριά ήττα στην Ξάνθη και αποδοκιμάστηκε από τον κόσμο.

Στο 16΄ ακυρώθηκε γκολ του Σαρπόνγκ ως οφσάιντ, ενώ στο 30΄ σε κοντινή προβολή του Βιτι ο Ντοναρούμα αντέδρασε εξαιρετικά και απομάκρυνε τον κίνδυνο.  Δύο λεπτά αργότερα ο Αστέρας που στο μεταξύ ισορρόπησε το παιχνιδι, βγήκε επικίνδυνα μπροστά με τον Ιωαννίδη, αλλά ο Λόπεθ τον ανέκοψε χωρίς να βρει την μπάλα σε μια φάση αμφισβητούμενη.Στο 34΄ όμορφος συνδυασμός για τον Αστέρα. αλλά το σουτ του Τσουκαλά μέσα από την περιοχή ήταν εντελώς άστοχο.

Στην επανάληψη ο δύο ομάδες κυρίως με σουτ προσπάθησαν να βρουν το δρόμο προ την αντίπαλη εστία. Στο 61' σουτ του Τσιλιανίδη η μπάλα πάνω από την εστία του Λόπεθ, ο οποίος στο 64΄ αντέδρασε σωστά και σε σουτ του Μάσα διώχνοντας σε κόρνερ, όπως σε ένα ακόμη σουτ που έκανε ο Αργεντινός στο 69΄.

Η Βέροια απάντησε στο 70' με σουτ άουτ του Σαρμπόνγκ, ενώ στο 85' κεφαλιά του Φαρίνια για τον Αστέρα, διώχνει σε κόρνερ ο Λόπεθ. Στο 86΄ η Βέροια δημιούργησε μια καλή φάση όταν σουτ του Κάλβο, έδιωξε ο Ντοναρούμα. Ακολούθησε κοντονή προβολή του Βίτι μετά από εκτάσλεση κόρνερ που έφυγε ελάχιστα άουτ.

Αστέρας Τρίπολης (Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Ίγκορ, Γιαννούλης, Μπέρτος, Χαμντανί, Τσουκαλάς, Δημούτσος, Κώτσιρας (51΄ Μάσα), Φερνάντες, Τσιλιανίδης (65΄ Στανισάβλιεβιτς), Ιωαννίδης (75΄Φαρίνια).

Βέροια (Γράφας): Λόπεθ, Καλί, Ασίγκμπα, Μαλόν. Βασιλαντωνόπουλο, Λινάρδο, Μπαλάφα, Άρτσε (78΄ Τόμας), Σαρπόνγκ (80΄ Τόνι Κάλβο), Σισίνιο (60΄ Χαροντάκης), Βίτι.