Αστέρας Τρίπολης – ΑΕΛ 1-1: Ισοπαλία και στα… πέναλτι

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν ο Αστέρας Τρίπολης με την Λάρισα στον αγώνα της 12ης αγωνιστικής στο γήπεδο «Θ. Κολοκοτρώνης».

Στο 18ο λεπτό, από τα 11 βήματα και εν μέσω διαμαρτυριών για την αποβολή του Γιοβάνοβιτς με απευθείας κόκκινη κάρτα (σ.σ. στο ημίχρονο η θεσσαλική ΠΑΕ έβγαλε ανακοίνωση διαμαρτυρίας), ο Ιωαννίδης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στο 77`, ο διαιτητής Κύζας υπέδειξε νέο πέναλτι, αυτή τη φορά εις βάρος του Αστέρα, με τον Ναζλίδη να ισοφαρίζει σε 1-1. Η ομάδα της Τρίπολης είχε δύο δοκάρια, το πρώτο στο 38ο λεπτό με τον Δημούτσο και το δεύτερο στο 86ο λεπτό με τον Στανισάβλιεβιτς.

Αν και ο αγώνας έγινε σε κακό αγωνιστικό χώρο λόγω της συνεχούς βροχόπτωσης, το θέαμα δεν ήταν και τόσο απογοητευτικό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και απειλούσαν την ΑΕΛ με δυνατά σουτ έξω από την περιοχή, ενώ ευτύχησαν να προηγηθούν στο 18’ με ένα… τραβηγμένο πέναλτι που προκάλεσε πολλές διαμαρτυρίες και την αποβολή του Γιοβάνοβιτς.

Ο Ιωαννίδης άνοιξε το σκορ και όλα έδειχναν ότι το έργο του Αστέρα θα ήταν εύκολο, όμως η ομάδα της Τρίπολης έπεσε πάνω σε μια ψυχωμένη Λάρισα που έβγαλε δύναμη και ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο.

Αυτό έγινε στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στα πρώτα 45 λεπτά οι φιλοξενούμενοι εμφάνιζαν ένα συντηρητικό πρόσωπο, επηρεασμένοι και από το γεγονός ότι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο.

Η ΑΕΛ αν και είδε τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά στο χορτάρι, κατάφερε να ην κινδυνεύσει ιδιαίτερα και όσο η ώρα περνούσε, ο χρόνος κυλούσε υπέρ της.

Το 1-1 ήρθε τελικά έπειτα από πέναλτι που έκανε ο Δημούτσος στον Αναστασόπουλο και εκτέλεσε με ευστοχία ο Ναζλίδης.

Ο Αστέρα θέλησε να πετύχει και δεύτερο γκολ, όμως αν και είχε κάποιες ευκαιρίες με τους Στανισάβλιεβιτς και Ιγκλέσιας, δεν το κατάφερε.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Ιγκόρ, Χαμντανί, Μπέρτος, Γιαννούλης, Δημούτσος, Τσουκαλάς (81' Στανισάβλιεβιτς), Τσιλιανίδης (62' Μάσα), Καλτσάς, Φερνάντες (68' Ιγκλέσιας), Ιωαννίδης.

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοβ, Μονιάκης, Ρέντζας (65' Κάπος), Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Αναστασόπουλος, Φάτιον, Αβραάμ (31' Ντέλετιτς), Ναζλίδης, Ναβάρο, Μαρουκάκης (46' Ντοντό).

Στέφανος Τσιτσιπάς: Ήττα στο διπλό της Βαρκελώνης - Την Τετάρτη αντιμετωπίζει τον Όφνερ
Παναθηναϊκός: «Συναντήθηκε με τον Αλαφούζο ο Τερίμ, συνεχίζει ακόμα κι αν χάσει τον τίτλο»
Λεβερκούζεν: Φεύγει ο Μπονιφάτσε - Κλείνει Μπέιερ
Παναθηναϊκός AKTOR: Κυκλοφόρησαν κι εξαφανίζονται τα εισιτήρια για τα playoffs της EuroLeague