Λεβαδειακός - Παναιτωλικός 2-1: Αγχώθηκε αλλά κέρδισε...

Τη νίκη με σκορ 2-1 πανηγύρισε ο Λεβαδειακός απέναντι στον Παναιτωλικό.

Η Ομάδα της Βοιωτίας ήταν ανώτερη από το ξεκίνημα του αγώνα και πίεσε τους αγρινιώτες, οι οποίοι προσπάθησαν να αντιδράσουν στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο τελικά δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή και τις ευκαιρίες, ενώ ο Παναιτωλικός φαινόταν απειλητικός από στημένες φάσεις.

Ο αγώνας είχε καλό ρυθμό και οι φάσεις στο πρώτο μέρος δεν έλειψαν, ωστόσο οι δύο γκολκίπερ είχαν πάντα τις απαντήσεις στους κινδύνους που δημιουργούνταν στις εστίες τους.

Ο Λεβαδειακός προηγήθηκε τρία λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, χάρη σε γκολ του Γιακουμάκη, έπειτα από σουτ έξω από την περιοχή του Κυριακίδη.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως έκλεισε το πρώτο, αφού μόλις στο 47΄ο Λεβαδειακός ευτύχησε να κάνει το 2-0 με γκολ του Σίλβα, ο οποίος το πήρε σχεδόν έτοιμο από τον Μάντζιο.

Η ομάδα του Γιάννη Μαντζουράκη «ξύπνησε» μετά το 2-0, πίεσε και κατέφερε να μειώσει με πέναλτι του Μαρκόφσκι στο 73', ενώ είχε και μια μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 84' όταν ο Κούσας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι του Ναμάσκο.

Λεβαδειακός (Ντόστανιτς) Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Ουόν, Μεντί, Μιλιάζες, Κουλιμπαλί, Μαχαίρας, Σίλβα, Μπελγκαζουανί, Γιακουμάκης, Μάντζιος

Παναιτωλικός (Ματζουράκης): Κυριακίδης, Κλέσιο, Κούσας, Ροντρίγκες, Τσοκάνης, Μάκος, Πάουλο, Ρότσα, Ουάρντα, Τομανέ, Λεντέσμα