Λάρισα - Ολυμπιακός 1-0: Σφαλιάρα… από το «αλογάκι»!

Την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα γνώρισε ο Ολυμπιακός, καθώς η Λάρισα επικράτησε 1-0 με τέρμα του Γκόλια στο 92’.

Η ΑΕΛ παρουσιάστηκε ιδιαίτερα μαχητική στον αγωνιστικό χώρο και δεν έδωσε πολλά… δικαιώματα στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι παρουσιάστηκαν κατώτεροι των περιστάσεων και τελικά γνώρισαν την ήττα με το γκολ του Γκόλια στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τους Θεσσαλούς, ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε στους 6 βαθμούς με δύο νίκες.

Η ροή του αγώνα

Εξαιρετικός ήταν ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, μια και οι δύο ομάδες έδειξαν επιθετικούς προσανατολισμούς και οι φάσεις διαδέχονταν η μία την άλλη. Η πρώτη απειλή ήρθε από τους γηπεδούχους στο 6ο λεπτό, όταν ο Ναζλίδης δεν κατάφερε να κάνει το κοντρόλ μπροστά από τον Καπίνο, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Ελιουνούσι πέτυχε γκολ, αλλά σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Στο επόμενο λεπτό η Λάρισα απείλησε και πάλι, αυτή την φορά με το μακρινό σουτ του Ρέντζα, αλλά ο Καπίνο απέκρουσε.

Οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν να πάρουν το κέντρο και τα κατάφεραν με αποτέλεσμα να αυξήσουν την πίεσή τους στην εστία του Ξενοδόχοφ, αλλά ο πορτιέρο της ΑΕΛ ενήργησε σωστά στο 19’ και έδιωξε σε κόρνερ την προσπάθεια του Ιντέγε και στο 37’ απέκρουσε το απ’ ευθείας φάουλ του Μιλιβόγεβιτς.

Άκαρπη υπεροχή

Στο δεύτερο μέρος η Λάρισα ήταν αυτή που απείλησε πρώτη, μια και στο 49’ ο Φατιόν πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Καπίνο μπλόκαρε, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Ξενοδόχοφ πρόλαβε την κίνηση του Φιγκέιρας και έδιωξε σε κόρνερ. Όσο περνούσαν τα λεπτά, ο Ολυμπιακός πήρε περισσότερα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, θέλοντας να πιέσει την εστία της Λάρισας, ωστόσο δεν κατάφερε να προκαλέσει σημαντικούς… πονοκέφαλους» στον πορτιέρο των Θεσσαλών.

Αντίθετα, στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι βγήκαν με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στην επίθεση και προκάλεσαν πολλά προβλήματα στην αμυντική γραμμή του Ολυμπιακού. Μάλιστα, στο 92’ έπειτα από φάση διαρκείας, ο Γκόλιας έπιασε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Μιλιβόγεβιτς και κατέληξε στην εστία του Καπίνο, με το «AEL FC Arena» να παίρνει… φωτιά από το προβάδισμα της Λάρισας, η οποία μερικά λεπτά αργότερα, πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

ΑΕΛ (Αγγελος Αναστασιάδης): Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Γιοβάνοβιτς, Φάρκας, Κοντόρ, Αναστασόπουλος (74′ Λαμπρόπουλος), Φατιόν, Γκόλιας, Ναζλίδης, Ντοντό (81′ Βαρέλα), Αβραάμ (88′ Ντέλετιτς).

Ολυμπιακός (Πάουλο Μπέντο): Καπίνο, Φιγκέιρας, Ντα Κόστα, Βιάνα, Τσιμίκας (63′ Φορτούνης), Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο (76′ Μάρτινς), Σεμπά, Ελιουνούσι, Ιντέγε, Καρντόσο (62′ Πασιένσια).

Τσάμπι Αλόνσο: Μένει στη Λεβερκούζεν και την επόμενη σεζόν
ΑΕΚ – Ολυμπιακός: «Δεν συμβιβαζόμαστε με τίποτα άλλο πλην της νίκης» - Όσα είπε ο Μεντιλίμπαρ
ΑΕΚ: Τιμωρία μιας αγωνιστικής κεκλεισμένων των θυρών
Βίρτους Μπολόνια - Παναθηναϊκός AKTOR: Οι Ιταλοί ακύρωσαν εισιτήρια Ελλήνων λίγο πριν το τζάμπολ!