ΠΑΣ Γιάννινα-Πλατανιάς 0-0: Δεν βρήκαν στόχο και κόλλησαν στο «μηδέν»

ΠΑΣ Γιάννινα και Πλατανιάς δεν σκόραραν και έμειναν στο 0-0 σήμερα στους «Ζωσιμάδες».

Η ομάδα των Χανίων διατήρησε το αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα, φτάνοντας τους επτά βαθμούς, τρεις περισσότερους από τον σημερινό της αντίπαλο. Να σημειωθεί ότι ο «Αγιαξ της Ηπείρου» τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Λίλα στο 89΄.

Ενα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο παρακολούθησαν οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στις εξέδρες του εθνικού σταδίου Ιωαννίνων. Μόλις δύο οι αξιοσημείωτες φάσεις, μία για κάθε ομάδα.  Στο 3ο λεπτό ο Ζάιρο έβγαλε τον Μαμπουλού τετ-α-τετ με τον Σωτηρίου, ο οποίος όμως πρόλαβε να πέσει στα πόδια του επιθετικού του ΠΑΣ και να διώξει τη μπάλα. Στο 43΄ και μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Μανούσος έπιασε ωραία γυριστή κεφαλιά, αλλά ο Περιστερίδης απέκρουσε με το ένα χέρι.

Ο ρυθμός του αγώνα βελτιώθηκε κάπως στο ξεκίνημα του β΄ μέρους, με τον Πλατανιά να πλησιάζει το γκολ στο 55΄ με τον Γιακουμάκη, το σουτ του οποίου βρήκε σε σώμα αμυντικού και πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Περιστερίδη. Η «απάντηση» των γηπεδούχων ήρθε στο 62΄, όταν ο Ναδάλες βρέθηκε αφύλακτος στην περιοχή, έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Σωτηρίου έδιωξε σε κόρνερ.

Στην εξέλιξη της φάσης νέα κεφαλιά, από τον Σκόνδρα αυτή τη φορά, αλλά ο Αποστολόπουλος απομάκρυνε προ της γραμμής. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αν και στις καθυστερήσεις ο Πλατανιάς θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, όμως ο Γιακουμάκης από πολύ καλή θέση έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιάννης Πετράκης): Περιστερίδης, Μπουκουβάλας, Μπέριος, Κοζορώνης, Κούτρης (70΄ Δώνης), Ζάιρο (75΄ Βιντάλ), Σκόνδρας, Μαμπουλού, Κόντε (83΄ Φερφελής), Λίλα, Ναδάλες

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Βάντερσον, Καρυπίδης, Μπανανά, Αποστολόπουλος (83΄ Γουνδουλάκης), Στανισάβλιεβιτς, Γκνιάτιτς, Μενδρινός (90+1΄ Ντιλαβέρ), Μανούσος, Μουνάφο (66΄ Στάθης), Γιακουμάκης

Παναθηναϊκός AKTOR: Αυτό είναι το ΟΑΚΑ, αυτός είναι ο κόσμος
Άρσεναλ: Πέθανε ο πρώην πρόεδρος των «κανονιέρηδων», Σερ Τσιπς Κέσγουικ
Βαγγέλης Μαρινάκης: «Να κυνηγάτε τα όνειρά σας»