AEK-Ξάνθη 4-1: Φουριόζα στο πάρτι του Αλμέιδα!

Πετούσε... φωτιές για ένα ημίχρονο η ΑΕΚ που επικράτησε με 4-1 της Ξάνθης στο ΟΑΚΑ - Δύο γκολ ο Αλμέιδα, εξαιρετικός ο Πατίτο

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για την ΑΕΚ προκειμένου να μπει με το δεξί στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Ένωση καθάρισε την Ξάνθη σε ένα 45λεπτο-φωτιά με τον Πατίτο να σερβίρει και τον Αλμέιδα να ανοίγει λογαριασμό με την κιτρινόμαυρη φανέλα.

Ο Αργεντινός ήταν εξαιρετικός στα περίπου 75' που αγωνίστηκε και πρόσφερε ασιστ για για γκολ τις οποίες δεν άφησαν ανεκμετάλλευτες ο Αλμέιδα και ο Μάνταλος.

Ο Πορτογάλος σκόραρε στο 7' με προβολή, ενώ ο Μάνταλος στο 10' σημείωσε το 2-0. Οι ακρίτες μείωσαν με τον Γιούνες στο 12', αλλά ο Αλμέιδα με ένα απίστευτο σουτ εκτός περιοχής στο 15' διαμόρφωσε το 3-1 που ήταν και το σκορ του ημίχρονου.

Στο δεύτερο μέρος, η Ξάνθη ανέβασε στροφές, αλλά δεν μπόρεσε να γίνει απειλητική. Είχε μια καλή ευκαιρία με τον Καρασαλίδη στο 62' , όμως, η ΑΕΚ αν και έδειχνε σκασμένη μετά το 60' μπόρεσε να σκοράρει με τον Σιμόες στο 76' και να πάρει ένα εύκολο τρίποντο στην πρεμιέρα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ΑΕΚ είχε δοκάρι με τον Μάνταλο στο 54' και η Ξάνθη με τον Νιέτο στο 89'.

Παρακολουθήσατε live την αναμέτρηση στο Onsports:

Ολυμπιακή Φλόγα: Έφθασε στη Μασσαλία το θρυλικό Belem
Χαλάει ο καιρός με πτώση θερμοκρασίας μέχρι το Σάββατο
Champions League: Η καρδιά της Ρεάλ Μαδρίτης δε λυγίζει - Επική πρόκριση στον τελικό!
Euroleague: Σπουδαίο "διπλό" και πρόκριση του Ολυμπιακού στο Final Four