Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-0: Για... πλάκα

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-0 την ΑΕΚ στο «Απόστολος Νικολαΐδης» με γκολ των Λουντ, Μπεργκ και Κλωναρίδη - Στην κορυφή μαζί με τον ΠΑΟΚ οι «πράσινοι», στην τρίτη θέση, αλλά με το καλό εισιτήριο η Ένωση

Οι «πράσινοι» νίκησαν μετά από δώδεκα αγώνες φέτος για πρώτη φορά ομάδα της πρώτης πεντάδας, αλλά αυτό έγινε με εμφατικό τρόπο. Η ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της και με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο «καθάρισε» το ματς για να πετύχει άλλο ένα στο 90' και να διαμορφωθεί το δικαιότατο τελικό 3-0.

Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο και στα ενενήντα λεπτά του αγώνα απέναντι στην Ένωση που εμφανίστηκε φανερά και απόλυτα δικαιολογημένα κουρασμένη από τους διαδοχικούς αγώνες που έχει δώσει την τελευταία εβδομάδα.

Στο 11' μετά από φάση διαρκείας στα καρέ των φιλοξενούμενων ο Ρόμπιν Λουντ σε κενή εστία άνοιξε το σκορ σημειώνοντας το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα του Παναθηναϊκού. Στο 30' ο Μάρκους Μπεργκ με προβολή νίκησε τον Ανέστη για το 2-0 κι αυτό ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο αλλά δεν σημειώθηκαν πολλές μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Τελικά στις καθυστερήσεις ο Βίκτωρας Κλωναρίδης πέρασε και τον γκολκίπερ της ΑΕΚ και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Πλέον οι δύο αντίπαλοι δίνουν ραντεβού για το ΟΑΚΑ στις 26/5.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα στο Live Chat του Onsports.

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ