Ποιος ΠΑΟΚ; Πανθρακικάρα!

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα ωστόσο κατάφερε να χάσει το παιχνίδι από τον αξιόμαχο Πανθρακικό ο οποίος αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ πήρε τη μεγάλη νίκη απέναντι στο Δικέφαλο (2-1).

Ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα,  και η υπεροχή του μετουσιώθηκε σε γκολ στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Χατζηισαΐας με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα ΠΑΟΚ, άνοιξε το σκορ στο 21’ έπειτα από κόρνερ του Πέλκα. Ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων ωστόσο δεν κυνήγησε δραστήρια το δεύτερο γκολ, με αποτέλεσμα να τιμωρηθεί για αυτή του την… αδράνεια.

Συγκεκριμένα μόλις πέντε λεπτά από την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο σκόρερ του ΠΑΟΚ… ξέχασε τον Ίγκορ μέσα στην περιοχή και ο επιθετικός των γηπεδούχων δεν χαρίστηκε στο Βελλίδη. Οι γηπεδούχοι μάλιστα έχασαν μια καλή ευκαιρία να πάρουν προβάδισμα ωστόσο ο Μπαϊκαρά δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ α τετ το Βελλίδη.

Με την είσοδο του Κλάους ο ΠΑΟΚ έγινε πιο επιθετικός, με τον φορ του Δικεφάλου να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 67’ να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του αλλά στάθηκε άτυχος καθώς μετά την προβολή του η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν ωστόσο ο Πανθρακικός έδειχνε πως μπορούσε να κάνει τη ζημιά κόντρα στη ροή του αγώνα. Κάτι τέτοιο τελικά συνέβη στο 88’, όταν ο Παπαγεωργίου μπήκε στην περιοχή και με δεξί-κεραυνό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του για δεύτερη φορά ολοκληρώνοντας τη σπουδαία ανατροπή, με το τελευταία σφύριγμα της λήξης να φέρνει τον Ιγκόρ Τούντορ σε σημείο να πει «Είναι ντροπή για τον ΠΑΟΚ αυτή η εμφάνιση».

Οι συνθέσεις

Πανθρακικός: Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Ποτουρίδης, Μπουγαΐδης, Πεταυράκης, Τσιάρας, Ηλιάδης, Μπαϊκαρά, Μουδούρογλου, Ντιγκινί, Ίγκορ.

ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Βίτορ, Χατζηισαΐας, Τζαβέλλας, Κίτσιου, Τζιόλης (57' Κάτσε), Χαρίσης (57' Αθανασιάδης), Λέοβατς (71' Κάκκο), Αντώνης, Πέλκας, Μυστακίδης.