Έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ είναι η ομάδα που υποχρέωσε τον Ολυμπιακό στην πρώτη του φετινή ήττα με 1-0 – Στο 50-50 η διαιτησια του Καλογερόπουλου - Με εννέα τελείωσε ο Ολυμπιακός, με δέκα η ΑΕΚ.

Ματς για γερά νεύρα στο ΟΑΚΑ. Η ΑΕΚ αναδείχθηκε μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό με 1-0, δείχνοντας πως μπορεί να κοιτάξει στα μάτια τον μεγάλο αντίπαλο. Αυτό που έμεινε ωστόσο από το παιχνίδι, ήταν η διαιτησία του Καλογερόπουλου.

Σκληρό παιχνίδι στο ξεκίνημα

Το ξεκίνημα του αγώνα, ήταν όπως αρμόζει σε ένα μεγάλο ντέρμπι. Οι οπαδοί της ΑΕΚ στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και εντός αγωνιστικού χώρου υπήρξε ένα σκληρό παιχνίδι με δυνατά μαρκαρίσματα και αρκετά νεύρα.

Ο Ολυμπιακός μετά τα πρώτα λεπτά του αγώνα, πήρε τον απόλυτο έλεγχο του κέντρου και η ΑΕΚ δεν μπορούσε ούτε να κρατήσει την μπάλα, αλλά ούτε και να φτιάξει ευκαιρίες προς την αντίπαλη εστία.

Αν μπορούμε να θυμηθούμε κάποιες φάσεις από το πρώτο 45λεπτο, είναι οι δύο τραγικές έξοδοι του Μπαρόχα που θα μπορούσαν να στοιχίσουν στην ΑΕΚ. Η Ένωση από την πλευρά της, είχε μία και μοναδική ευκαιρία.

Συγκεκριμένα, μετά από μαρκάρισμα τον Ζουκουλίνι, για το οποίο διαμαρτύρονται στην ΑΕΚ, ο Αραβίδης έκανε το σουτ από τα πλάγια με την μπάλα να πηγαίνει αρκετά μακριά από την εστία.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε ακόμα δύο φάσεις, με τον Μπαρόχα να αντιδράει σωστά στην κεφαλιά του Ντουρμάζ και ανάποδο ψαλίδι του Κασάμι.

Κόκκινη και ροντέο!

Στο δεύτερο ημίχρονο καθαρός πρωταγωνιστής ήταν ο Καλογερόπουλος που έκανε ένα ματς ροντέο. Στο 47’ ο Μποτία αποβλήθηκε για μαρκάρισμα στον Αραβίδη. Στη συνέχεια όμως η ΑΕΚ δεν έδειξε να μπορεί να δημιουργήσει φάσεις.

Όλα αυτά μέχρι το 78’ όταν μετά από σουτ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μιλιβόγεβιτς για να δοθεί πέναλτι και να αποβληθεί. Ο Μπουονανότε ανέλαβε την εκτέλεση, αστόχησε ξανά, ωστόσο ο Βάργκας στην επαναφορά σκόραρε για το 1-0!

Στο 86’ ο Καλογερόπουλος απέβαλε και τον Γκάλο χωρίς να υπάρχει λόγος αλλά για τα μάτια του κόσμου. Κάπως έτσι γράφτηκε η ιστορία του μεγάλου ντέρμπι με την ΑΕΚ να είναι η νικήτρια της αγωνιστικής

Παναθηναϊκός AKTOR: Κυκλοφόρησαν κι εξαφανίζονται τα εισιτήρια για τα playoffs της EuroLeague
ΠΑΟΚ - Κλαμπ Μπριζ: Σκληρή ανακοίνωση για περιστατικά μεταπώλησης εισιτηρίων στη ρεβάνς
Παναθηναϊκός AKTOR: Επιβράβευση για τους οπαδούς - Γενική είσοδος με Περιστέρι
Παναθηναϊκός: «Η σελίδα θα γυρίσει... Ο Μπαρτζωκισμός δεν έχει θέση στο ελληνικό μπάσκετ το 2024»