Καθάρισε ο Ανάκογλου για τη Βέροια!

Με τον Ανάκογλου να σκοράρει στο ντεμπούτο του, η Βέροια πήρε σημαντική νίκη για την παραμονή της καθώς απομακρύνθηκε κι άλλο από τον Πανθρακικό.

Από την άλλη πλευρά η Καλλονή βυθίστηκε ακόμα πιο πολύ στον πάτο της βαθμολογίας, και τα περιθώρια πλέον έχουν στενέψει επικίνδυνα.

Η «βασίλισσα» μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 10’ με τον Μαγέφσκι ωστόσο το σουτ του έφυγε έξω. Πάντως πέντε λεπτά αργότερα πήρε το αίμα του πίσω καθώς δέχτηκε έξοχη ασίστ από τον Κόλα, και έγραψε το 1-0.

Στο 32’ η Βέροια έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της, ωστόσο ο Ναζλίδης αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι, καθώς νικήθηκε από τον Δαύκο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλλονή έγινε πιο επιθετική και απείλησε σε δυο περιπτώσεις με τους Αναστασιάδη και Ελακόπουλο, ωστόσο στο 87’ ο Ανάκογλου σφράγισε τη νίκη της ομάδας του με κοντινό σουτ.

Οι συνθέσεις:

Βέροια: Λόπεθ, Νέτο, Μπράβο, Πούγγουρας, Γιαννούλης, Σιόντης, Άρτσε (61' Ανάκογλου), Μαγέφσκι, Γεωργιάδης, Ναζλίδης (78' Ετζεγκέλε), Κόλα (41' Καϊκούτ)

Καλλονή: Δαύκος, Μίκιτς, Ούκα, Αναστασιάδης, Γκόλιας, Τσαμπούρης (74' Κάρλσον), Καλτσάς, Γεωργίου, Μπλάζιτς (57' Μπραούλιο), Γουερέ (46' Ελλακόπουλος), Μανούσος

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!