Ασταμάτητη η ΑΕΚ του Πογέτ, νίκησε και τον ΠΑΟΚ!

Κάνοντας ακόμα ένα κυνικό παιχνίδι, η ΑΕΚ έφτασε στη σπουδαία νίκη με 1-0 απέναντι στον ΠΑΟΚ με γκολ του Βάργκας στο 33’ – Αποβλήθηκε ο Μπερμπάτοφ για χτύπημα εκτός φάσης.

Απόλυτη στο 2016 η ΑΕΚ η οποία συνέχισε το νικηφόρο της σερί παίρνοντας την έκτη διαδοχική της νίκη στη χρονιά, επικρατώντας 1-0 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ με αρκετά δύσκολο τρόπο για να πάρει τεράστιο προβάδισμα για την κατάληψη της 2ης θέσης στην κανονική διάρκεια.

Έτσι ξεκίνησαν

Ο Γκουστάβο Πογέτ αποφάσισε να ξεκινήσει με την ίδια ενδεκάδα που του έδωσε την άνετη νίκη με 2-0 απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα. Κάτω από τα δοκάρια διατηρήθηκε ο Ανέστης με την τετράδα της άμυνας να αποτελείται από τους Γκάλο και Κολοβέτσιο στο κέντρο και τους Γκάλο και Ντίντακ στα άκρα.

Στο κέντρο έμειναν οι Σιμόες, Γιόχανσον και Μάνταλος με τους Βάργκας και Μπαρμπόσα να είναι στα άκρα. Στην κορυφή της επίθεσης ξανά ήταν ο Αραβίδης.

Από την πλευρά του ο Τούντορ έβαλε κάτω από τα δοκάρια το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ομάδας, Βελλίδη. Στο κέντρο της άμυνας επιλέχθηκαν οι Τζαβέλλας και Βίτορ με τους Κίτσιου και Κοροβέση στα άκρα αυτής.

Ο Τζιόλης ήταν στα χαφ μαζί με τους Τσίμιροτ και Χαρίση. Οι Μακ και Ροντρίγκες ήταν στα άκρα με τον Αθανασιάδη στην κορυφή της επίθεσης.

Κυρίαρχη η ΑΕΚ

Στο πρώτο ημίχρονο και από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, η ΑΕΚ έδειχνε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και ήταν αυτή που βρισκόταν κοντά στο γκολ, παρά ο ΠΑΟΚ. Στο πρώτο τέταρτο του αγώνα είχε υποψίες ευκαιριών χωρίς να μπορέσει να απειλήσει σοβαρά την εστία του Βελλίδη.

Αντίθετα, ο ΠΑΟΚ στην πρώτη του φάση, «άγγιξε» το γκολ όταν ύστερα από λάθος του Άρθο, ο Ροντρίγκες σε ανεπανάληπτο τετ α τετ είδε τον Ανέστη να αποκρούει με τα πόδια.

Αυτή, ήταν και η μοναδική ευκαιρία της ομάδας της Θεσσαλονίκης στο πρώτο ημίχρονο. Στη συνέχεια, η ΑΕΚ πήρε εκ νέου τον έλεγχο του αγώνα και έφτασε στο γκολ με το Βάργκας.

Στο 33’ μετά από φάση διαρκείας και συνεχόμενα σουτ προς την εστία του Βελλίδη, ο Βάργκας με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 του πρώτου μέρους.

Ήθελε, αλλά δεν μπορούσε

Άμεση ήταν η αλλαγή του συστήματος για τον Τούντορ στο δεύτερο μέρος περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον Μπερμπάτοφ για να πάρει περισσότερο κατοχή στα πόδια της η ομάδα του.

Κάτι που έγινε σε συνδυασμό με την οπισθοχώρηση της ΑΕΚ. Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ δεν βρήκε τους χώρους για να απειλήσει και είχε ευκαιρίες μόνο από στημένες φάσεις με σημαντικότερη το σουτ του Τζαβέλλα στο 73’ από κοντά το οποίο μπλόκαρε ο Ανέστης.

Η ΑΕΚ από την πλευρά της προσπάθησε να απειλήσει περισσότερο με αντεπιθέσεις και είχε δύο ευκαιρίες με Γιοχανσον και Αραβίδη που δεν είχαν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Ετσι, φτάσαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου ο ΠΑΟΚ πίεσε αρκετά, ωστόσο στο 83’ ο Μπερμπάτοφ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης στον Σιμόες.

Και όμως, ο ΠΑΟΚ έχασε δύο απίστευτες ευκαιρίες στο 90’ για την ισοφάριση. Ο Κίτσιου έκανε το σουτ με τον Ανέστη να αποκρούει σε κόρνερ και από αυτό μετά από κεφαλιά των παικτών του ΠΑΟΚ, ο Αραβίδης έδιωξε πάνω στη γραμμή!

Η ανακοίνωση της ΕΛ.ΑΣ. για τις έρευνες στα σπίτια των συλληφθένων για τα επεισόδια στου Ρέντη
Ψυχολογική τόνωση από Δημήτρη Γιαννακόπουλο
Παναθηναϊκός AKTOR: «Μάρτυρες "καταδρομικής επιχείρησης" εποχής Μπερτομέου - Δείξτε σεβασμό»
Conference League, Άστον Βίλα - Ολυμπιακός: Με φιλοξενούμενους οπαδούς οι ημιτελικοί