Πλατανιάς-ΠΑΣ Γιάννινα 0-1: Νίκη-οξυγόνο στο Μάλεμε!

Μεγάλο διπλό για τον ΠΑΣ Γιάννινα που πήρε σπουδαία νίκη στα Χανιά απέναντι στον Πλατανιά με 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ ο Γιάκος από το πρώτο ημίχρονο. Πολύ καλή εμφάνιση των φιλοξενούμενων, η οποία αναμένεται να τονώσει το ηθικό τους. Διαμαρτύρονται (αδίκως)οι γηπεδούχοι για χέρι του Στρούνα στις καθυστερήσεις.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην έχουν ευκαιρίες και τον Πλατανιά να έχει μια ελαφριά υπεροχή απέναντι στον Άγιαξ της Ηπείρου. Ωστόσο όλα αυτά άλλαξαν όταν με την συμπλήρωση 17 λεπτών, ο Γιάκος με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.

Το γκολ αυτό έδωσε μεγάλο ενδιαφέρον στο ματς, με τους γηπεδούχους να πιέζουν και αντιπάλους τους να περιμένουν προκειμένου να χτυπήσουν στην αντεπίθεση. Παρά την πίεσή τους, δεν άλλαξε κάτι καθώς οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη αμύνθηκαν εξαιρετικά, ακόμα και όταν πιέστηκαν ασφυκτικά στο φινάλε. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε απόκρουση του Στρούνα πάνω στη γραμμή έπειτα από κεφαλιά του Κουλιμπαλί.

Ο διαιτητής του αγώνα υπέδειξε σωστά να συνεχιστεί το παιχνίδι καθώς ο αμυντικός του ΠΑΣ έδιωξε τη μπάλα με το στήθος καθαρά. Το τελευταίο σφύριγμα του, έφερε τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν μία σπουδαία νίκη σε μια δύσκολη έδρα. Αυτή μάλιστα ήταν και η πρώτη τους εκτός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα.

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Ανακοίνωση της ΕΛΑΣ για τον αποψινό ημιτελικό του Conference League
Στην COSMOTE TV έως το 2027 τα UEFA Champions League, UEFA Europa League και UEFA Conference League
Euroleague: Top-10 με «πράσινο» και «ερυθρόλευκο» φόντο
Με αυτούς τους ΗΓΕΤΕΣ δε φοβάται τίποτα και κανέναν!