«Δάγκωσε» τον Πλατανιά ο Πανιώνιος!

Με δύο γκολ, στην αρχή και το τέλος του αγώνα, ο Πανιώνιος λύγισε… την αντίσταση του Πλατανιά 2-1 στη Νέα Σμύρνη και συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις!

Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη «χτύπησε» σε… καίρια σημεία του αγώνα και σταμάτησε το αήττητο σερί των 4 αγωνιστικών για τους Κρητικούς, που μετρούσαν 3 νίκες και μία ισοπαλία. Οι «κυανέρυθροι» πανηγύρισαν την δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους στον πρωτάθλημα και πλέον βρίσκονται στην δεύτερη θέση με 19 βαθμούς, όσους και ο Παναθηναϊκός, μ’ ένα ματς περισσότερο.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους «Πάνθηρες», καθώς στο 8ο λεπτό, στην πρώτη… επίσκεψη στα καρέ του Σωτηρίου, ο Καραμάνος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ και έβαλε από νωρίς την ομάδα της Νέας Σμύρνης μπροστά στο σκορ. Μάλιστα, στο 15’ ο Έλληνας άσος έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του και αυτά του Πανιωνίου, μια και νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων.

Στην συνέχεια, οι Χανιώτες θέλησαν να αντιδράσουν, απείλησαν στο 18’ με τον Γιακουμάκη, αλλά ο Παπαδόπουλος απέκρουσε, στο 22’ ο Ιτούα δεν βρήκε στόχο στην κεφαλιά και ο Ιστορικός πήγε προηγούμενος 1-0 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πλατανιάς μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και θέλησε να πετύχει άμεσα ένα τέρμα που θα του έδινε ελπίδες για τη συνέχεια και τα κατάφερε στο 51ο λεπτό με τον Ιτούα, ο οποίος πήρε την κεφαλιά από το κόρνερ του Μιλούνοβιτς. Μάλιστα, οι Κρητικοί συνέχισαν την πίεσή τους, αλλά το σουτ του Γουνδουλάκη στο 67’ δεν βρήκε στόχο.

Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι ανέβασαν… στροφές, απείλησαν στο 73’ με το σουτ του Μπουμάλ, αλλά πέρασε άουτ, στο 74’ ο Οικονόμου δεν κατάφερε να νικήσει τον Σωτηρίου, αλλά στο 80’ ο Ανσαριφάρντ, που είχε περάσει πριν από λίγο στον αγωνιστικό χώρο, με πλασέ στην κίνηση, έκανε το 2-1 και έδωσε το «τρίποντο» στον Ιστορικό.

Πανιώνιος: Παπαδόπουλος, Βλάχος, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Οικονόμου, Σιώπης, Κόρμπος, Μπουμάλ, Βιγιάλμπα (61' Μασούρας), Μπακασέτας (73' Ανσαριφάλντ), Καραμάνος (86' Μητρόπουλος).

Πλατανιάς: Σωτηρίου, Κουλιμαλί, Μπανανά, Ιτούα (79' Άλκης), Βάντερσον, Γκνιάτιτς (30' Μουνάφο), Μενδρινός, Μιλούνοβιτς, Γουνδουλάκης, Ανγκούλο, Γιακουμάκης (69' Ντινας)

Θυμηθείτε τα γκολ και την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας τον πρόσφερε το Onsports:

Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή
Παναθηναϊκός AKTOR: "Πληγώθηκε" από τα λάθη του και από τους διαιτητές και break η Μακάμπι