Ψάχνει δίχτυα ο «Ζορό»

Από τις 27 Φεβρουαρίου και το ματς με τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο έχει να σκοράρει ο Ίσμαελ Μπλάνκο.

Το συμβόλαιό του λήγει τον Ιούνιο του 2011 και δεν υπάρχει συμφωνία με τους διοικούντες για την ανανέωσή του. Έτσι, όλα δείχνουν πως μετά από 4 χρόνια παρουσίας του στους «κιτρινόμαυρους» οι δρόμοι του Ίσμαελ Μπλάνκο με την ΑΕΚ θα χωρίσουν.

Παρά το γεγονός πως πέρασε μια περίοδο ντεφορμαρίσματος τη σεζόν 2009-10, έχοντας 34 συμμετοχές και μόλις 9 τέρματα, την φετινή χρονιά (2010-11) έδειξε να ξαναβρίσκει τον εαυτό του με 15 γκολ σε 34 συμμετοχές, χωρίς ακόμη να έχει πέσει η «αυλαία».

Παρ’ όλα αυτά, το τελευταίο τέρμα του το έχει σημειώσει απέναντι στον Εργοτέλη στο παιχνίδι που έγινε στο Παγκρήτιο στις 27 Φεβρουαρίου. Μετράει πλέον έκτοτε 5 αγώνες χωρίς γκολ, καθώς στα ματς με Καβάλα, Ολυμπιακό και Λάρισα δεν αγωνίστηκε.

Στο εντός έδρας παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ πέρασε ως αλλαγή στο 56’ αλλά δεν κατάφερε να βρει δίχτυα στο 0-0 μεταξύ των δυο ομάδων, ενώ δεν πανηγύρισε ούτε στη νίκη των «κιτρινόμαυρων» επί των Θεσσαλονικέων με 4-0 αν και αγωνίστηκε για 90 λεπτά. Επίσης, για όλη τη διάρκεια του αγώνα έπαιξε και στη ρεβάνς του Κυπέλλου στην Τούμπα, όπου η ΑΕΚ με γκολ του Δέλλα πήρε τη νίκη πρόκριση με 1-0.

Στο «ιδιαίτερο» ματς με τον Ατρόμητο στο ΟΑΚΑ αντικαταστάθηκε στο 79’, χωρίς να σκοράρει. Πάντως αξίζει να σημειωθεί πως ενδεικτικό της συμπάθειας που τρέφει προς το πρόσωπό του η εξέδρα είναι ότι στο όνομά του ακούστηκαν έντονες επευφημίες, παρά τη γενικότερη αρνητική στάση του κόσμου απέναντι στην ομάδα. Τέλος, συμπληρώνοντας 49 μέρες χωρίς γκολ αντικαταστάθηκε στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ηρακλή.

Ωστόσο, εκτός από την αγωνιστική του εικόνα θα πρέπει να ληφθεί υπόψη και η ψυχολογία του, καθώς έχει εκφράσει επανειλημμένα την πρόθεσή του να μείνει στην ομάδα, κάτι που φαίνεται πλέον αδύνατο μετά και την τελευταία επικοινωνία του ατζέντη του, Γουστάβο Οναϊντία, με τον Σταύρο Αδαμίδη.

Για πρώτη φορά στην Ελλάδα 115 εκατομμύρια ευρώ από το Eurojackpot – Αύριο στις 21:00 η κλήρωση
Φώτης Ιωαννίδης: Ένας «γίγαντας» για τον φορ του Παναθηναϊκού - «Τον θέλει και η Γιουβέντους»
NBA: Δραματική πρόκριση των Σίξερς στα playoffs, «ζωντανοί» οι Μπουλς
Εργκίν Αταμάν: «Έφυγε» από τη ζωή ο πατέρας του - Η ανακοίνωση της ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR