Σαν να μην πέρασε μία μέρα!

Ο Ηρακλής επέστρεψε μετά από τέσσερα χρόνια στη Σούπερ Λίγκα και ξεκίνησε ιδανικά νικώντας 1-0 την Καλλονή εκτός έδρας χάρη σε γκολ του Εμάνουελ Περόνε.

Ο «Γηραιός» παρουσίασε εξαιρετικό πρόσωπο συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε την περσινή σεζόν όταν είχε κυριαρχήσει απόλυτα στο πρωτάθλημα της FootballLeagueπανηγυρίζοντας την άνοδο στην πρώτη κατηγορία.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το συγκρότημα του Νίκου Παπαδόπουλου μπήκε αποφασισμένο στο γήπεδο για να πάρει αυτό που ήθελε. Μόλις στο 7’ ο Περόνε πήρε την μπάλα στο ύψος της περιοχής και με υπέροχο δεξί πλασέ με εξωτερικό φάλτσο την έστειλε συστημένη στο δεξί «παραθυράκι» του Χογκ για το 0-1. Με αυτόν τον τρόπο ο 33χρονος στράικερ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους σκοράροντας εις βάρος της πρώην ομάδας του.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Αργεντινός  είχε την ευκαιρία για το 0-2 όταν έφυγε μόνος απέναντι στον Χογκ, αλλά αυτή τη φορά ο Μαλτέζος τερματοφύλακας απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια.

Στο 29’ οι Θεσσαλονικείς έχασαν νέα ευκαιρία με τον Τσιλιανίδη να αστοχεί από την μικρή περιοχή. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους ο Ηρακλής είχε τον έλεγχο, αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που απείλησαν τελευταίοι, με τον Μανούσο να σουτάρει άουτ από καλή θέση.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Καλλονή έδειξε τις προθέσεις της πιέζοντας. Στο 51’ ο Μανούσος πήρε μία κεφαλιά, η μπάλα φάνηκε να χτυπάει στο χέρι του Ιντζόγλου, αλλά ο Στυλιάρας έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Μέχρι το 70’ οι γηπεδούχοι πίεζαν για την ισοφάριση, αλλά είναι χαρακτηριστικό ότι δεν κατόρθωσαν να δημιουργήσουν ούτε μία κλασική ευκαιρία.

Μάλιστα στο 72’ λίγο έλλειψε ο Ηρακλής να «κλειδώσει» το «τρίποντο» όταν ο Κυριακίδης έκλεψε από τον Κεϊτά μέσα στην περιοχή, αλλά πλάσαρε άουτ.

Έξι λεπτά μετά η Καλλονή… άγγιξε την ισοφάριση, όταν ο Καλτσάς εκτέλεσε ένα φάουλ αλλά η μπάλα πέρασε απ’ όλους κι έφυγε δίπλα από την εστία του Χουάντερσον.

Στο 80’ καταγράφηκε η τελευταία καλή στιγμή του αγώνα και μάλιστα… διπλή. Ο Μπαρτολίνι πήρε την κεφαλιά, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Χογκ και στη συνέχεια ο Κυριακίδης σούταρε ψηλά άουτ.

ΚΑΛΛΟΝΗ (Θαλής Θεοδωρίδης): Χογκ, Τσαμπούρης, Αντέτζο, Αναστασιάδης, Κρολ, Κεϊτά, Κλαντρούμπσκι (77΄ Μπούρους), Καλτσάς (53΄ Εμιλιάνο), Γεωργίου (67΄ Σάμπα), Μανούσος, Μάρκοβιτς.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Νίκος Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Μπαρτολίνι, Στάμου, Σαραμαντάς, Ιντζόγλου, Λάζαρ (66΄ Πορτουλίδης), Τσιλιανίδης (59΄ Χαντί), Ρομάνο (81΄ Ζιάμπαρης), Κυριακίδης, Περόνε.