Επιτυχής πρόβα τζενεράλε

Αν και είχε πρόβλημα στο γκολ στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός «βρήκε» δυο τέρματα απέναντι στη Μπεσίκτας στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε 2-1 των «αετών»

Χάρη σε τέρματα των Φινμπόγκασον και Φουστέρ (πέναλτι) ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-1 της Μπεσίκτας με τον Γιάννη Μανιάτη να επιστρέφει στη δράση μετά τον σοβαρό τραυματισμό του.

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός έδειξε διάθεση να απειλήσει από τα άκρα, με τους Πάρντο και Ντουρμάζ να… ενοχλούν συνεχώς τους μπακ της Μπεσίκτας, όμως οι «ερυθρόλευκοι» υστερούσαν στην τελική προσπάθεια.

Μετά το 20λεπτο η τουρκική ομάδα ισορρόπησε το ματς και ήταν η πρώτη που είχε μεγάλη ευκαιρία να «ανοίξει» το σκορ. Ο Μάριο Γκόμες βρέθηκε στη μεγάλη περιοχή, εκμεταλλεύθηκε τη λάθος συνεννόηση των κεντρικών αμυντικών των «ερυθρόλευκων» αλλά το πλασέ του σταμάτησε στα πόδια του Ρομπέρτο!

Ο Ολυμπιακός ανέλαβε ξανά τα ηνία της αναμέτρησης και στο 44ο λεπτό ο Χάρα έχασε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει όταν με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα προς την εστία του Ζενγκίν αλλά ο Όζιακουπ απομάκρυνε πάνω στη γραμμή!

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Μάρκο Σίλβα έκανε αλλαγές, βγάζοντας εκτός τον Χάρα και περνώντας στο ματς τον Άλφρεντ Φινμπόγκασον. Αυτή η κίνηση ήταν και η καθοριστική αφού ο Ισλανδός επιθετικός «άνοιξε» το σκορ στο 59ο λεπτό του αγώνα με όμορφο πλασέ έπειτα από ασίστ του Πάρντο!

Η Μπεσίκτας αντέδρασε και «έψαξε» το γκολ, το οποίο κατάφερε να πετύχει αρκετά αργά με τον Ουϊσάλ να ισοφαρίζει στο 87’, νικώντας τον Καπίνο με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά. Ωστόσο, στην επόμενη φάση ο Ντοσεβί κέρδισε πέναλτι από τον Μότα, ο Φουστέρ ανέλαβε την εκτέλεση και στο 90’ έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό!

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα:

Ρέντη: Διάλογος-σοκ ανήλικων συλληφθέντων - Καμαρώνει που τον περιμένουν στις φυλακές Αυλώνα!
Euroleague: «Καταιγίδα» η Ρεάλ, εύκολα το 1-0! – Highlights και τηλεοπτικό πρόγραμμα
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Μπλόκο» της ΕΛΑΣ στη συγκέντρωση φίλων της «Ένωσης» στο ξενοδοχείο της ομάδας!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ θα περιμένει τον Μπερνάρ μέχρι την τελευταία στιγμή