Απόλυτος… ο Ολυμπιακός στην Ολλανδία

Με την τρίτη νίκη, σε ισάριθμα φιλικά επί ολλανδικού εδάφους, ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός το τρίτο στάδιο της προετοιμασίας, μετά το 1-0 επί της Σίβασπορ - Τρίτο συνεχόμενο τέρμα από τον Πάρντο.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπορεί να μην κινήθηκαν σε υψηλά στάνταρ απόδοσης, σε σχέση με τα δύο πρώτα φιλικά στην Ολλανδία, κόντρα σε Τβέντε και Φέγενορντ, ωστόσο, πανηγύρισαν τη νίκη, χάρις στο όμορφο τελείωμα του Φελίπε Πάρντο στο 67ο λεπτό. Μάλιστα, ο Κολομβιανός σκόραρε για τρίτο συνεχόμενο φιλικό.

Οι αρχικές… επιλογές του Σίλβα

Ο Πορτογάλος τεχνικός παρουσίασε την ομάδα του Πειραιά με πολλές αλλαγές, σε σχέση με το τελευταίο φιλικό κόντρα στην Τβέντε, καθώς στην αρχική ενδεκάδα ήταν οι Γιαννιώτης, Σιόβας, Μαζουάκου, Ζντιέλαρ, Κασάμι, Ντοσεβί, Φουστέρ και Φινμπόγκασον, μαζί με τους Σαλίνο, Αυλωνίτη και Ντουρμάζ, οι οποίοι για τρίτο συνεχόμενο ματς ήταν στις βασικές επιλογές του Ίβηρα κόουτς.

Εκκίνηση με πίεση και φάσεις

Στα πρώτα λεπτά, ο Ολυμπιακός έδειξε και πάλι θέληση να πιέσει ψηλά τον αντίπαλο και να δημιουργήσει πολλές φάσεις, ωστόσο, δεν κατάφερε να νικήσει τον πρώην τερματοφύλακα της Κέρκυρας, Σέτκους, ο οποίος αντέδρασε σωστά στις… απειλές από τον Φινμπόγκασον (7’), τον Ντοσεβί (8’) και Σιόβα (15’). Στη συνέχεια, οι Τούρκοι θέλησαν να ανεβάσουν… στροφές και να απειλήσουν την εστία του Γιαννιώτη αλλά δεν τα… ακτάφεραν στο 22’ με τον Καραντενίζ που δεν βρήκε… στόχο, με αποτέλεσμα να ολοκληρωθεί χωρίς σκορ το πρώτο μέρος.

Αλλαγές και… ευκαιρίες

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μάρκο Σίλβα προχώρησε σε επτά αλλαγές, καθώς οι Καπίνο, Βούρος, Μπουχαλάκης, Χάρα, Πάρντο, Μιλιβόγεβιτς και Ελαμπντελαουί, μπήκαν αντί των Γιαννιώτη, Σιόβα, Κασάμι, Φουστέρ, Ντουρμάζ, Ζντιέλαρ και Σαλίνο, αντίστοιχα. Μάλιστα, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που απείλησαν… πρώτοι, στο 49’ με τον Χάρα, αλλά η κεφαλιά του βρήκε σε ετοιμότητα τον Σέτκους που απέκρουσε με υπερένταση.

Ωστόσο, στο 67’ ο Ολυμπιακός βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Πάρντο, ο οποίος σκόραρε για τρίτο συνεχόμενο ματς, εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική μπαλιά του Μπουχαλάκη, που έδειξε για μία ακόμα φορά θετικά στοιχεία. Μάλιστα, στα τελευταία λεπτά, οι Πειραιώτες αναζήτησαν ένα ακόμα τέρμα, αλλά στο 85’ το σουτ του Χάρα πέρασε άουτ, ενώ στο 89’ ο Πουλίδο είδε τον Σέτκους να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ, το σουτ που έπιασε μέσα από την περιοχή.

Ολυμπιακός: Γιαννιώτης (46’ Καπίνο), Σαλίνο (46’ Ελαμπντελαουί), Αυλωνίτης, Σιόβας (46’ Βούρος), Μαζουάκου (87’ Σάλιακας), Ζντιέλαρ (46' Μιλιβόγεβιτς), Κασάμι (46’ Μπουχαλάκης), Ντοσεβί (63’ Πουλίδο), Φουστέρ (46’ Χάρα), Ντουρμάζ (46’ Πάρντο), Φινμπόγκασον (71’ Γιαννιώτας).

Σίβασπορ: Σέτκους, Σισίνιο, Ιμπραΐμ, Ουμίτ, Κας, Κότσακ, Χακάν, Μπουράν, Ταουΐλ, Ατίφ, Καραντενίζ.

Θυμηθείτε το γκολ και την εξέλιξη του αγώνα, όπως σας τον πρόσφερε το Onsports:

Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ