Άργησε να θυμίσει ΑΕΚ

Πολύ κακή εμφάνιση και ήττα με 2-1 από την Ανόρθωση για την Ένωση που… ξύπνησε στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα

Τη χειρότερη εμφάνισή της στα φετινά φιλικά προετοιμασίας πραγματοποίησε την Κυριακή η ΑΕΚ, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από την Ανόρθωση στην Πολωνία. Η ομάδα του Τραϊανού Δέλλα ήταν κακή αμυντικά και επιθετικά, δεν είχε ψυχραιμία και η Ανόρθωση το εκμεταλλεύθηκε. Η κυπριακή ομάδα έκλεισε όλους τους διαδρόμους προς την εστία της από νωρίς, έπαιξε σκληρά στη μεσαία γραμμή και κατάφερε να «σπάσει» τους μέσους της ΑΕΚ, παίρνοντας το προβάδισμα λίγο μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα.

Στο 35ο λεπτό ο Αβραάμ εκτέλεση συρτά το φάουλ που κέρδισε η Ανόρθωση στη δεξιά πλευρά της περιοχής της ΑΕΚ, ο Μακρής βρέθηκε ανενόχλητος στο ύψος του πέναλτι και με πλασέ έκανε το 1-0 για την κυπριακή ομάδα.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ αλλά ο Ράφικ Τζεμπούρ δεν κατάφερε να νικήσει τον Κόπριβετς στο 47’. Λίγο αργότερα η Ανόρθωση εκμεταλλεύθηκε ακόμη ένα τραγικό λάθος της Ένωσης και διπλασίασε τα τέρματά της.

Ο Λαμπρόπουλος με τον Μπαρόχα δεν συνεννοήθηκαν σωστά, ο Εντλοβού πήρε τη μπάλα και ο αμυντικός της ΑΕΚ τον ανέτρεψε, παραχωρώντας πέναλτι και βλέποντας την κόκκινη κάρτα (σ.σ. λόγω φιλικού ο Λαμπρόπουλος απλώς αντικαταστάθηκε από τον Τζανετόπουλο). Ο επιθετικός της Ανόρθωσης ευστόχησε και έκανε το 2-0 στο 51’, με την ΑΕΚ να… παρακολουθεί.

Οι πολλές αλλαγές του Τραϊανού Δέλλα άλλαξαν αισθητά την εικόνα των «κιτρινόμαυρων» στο γήπεδο αλλά οι παίκτες του Έλληνα τεχνικού… ξύπνησαν αργά. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς η ΑΕΚ επιτέθηκε κατά «κύματα», κατάφερε να μειώσει το σκορ στο 82’ με κοντινό πλασέ του Γροντή αλλά γνώρισε την ήττα με 2-1, πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση.

ΑΕΚ: Μπαρόχα (64’ Βούρας), Γκάλο, Λαμπρόπουλος (50’ Τζανετόπουλος), Κολοβέτσιος (80’ Σβάρνας), Σοϊλέδης (73’ Πεταυράκης), Σιμόες (55’ Ανάκογλου), Γιόχανσον (77’ Φαγέ), Πλατέλλας (73’ Ζόριτς), Μπαρμπόσα (67’ Κρισάντους), Αραβίδης, Τζεμπούρ (55’ Γροντής)

Ανόρθωση: Κόπριβετς, Ροντρίγκες Μόουρα, Νούχου, Χόλγκερσον, Λαΐφης, Αμπουράνια, Αλμπουκέρκε, Αβραάμ, Κυριάκου, Εντλοβού, Μακρής.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα:

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια
Παπαπέτρου στο Onsports.gr: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, ευχαριστούμε τον κόσμο μας»
Ρέντη: Στον εισαγγελέα οι κατηγορούμενοι χούλιγκαν - Απολογούνται οι πρώτοι 10 από τους 67
Μακάμπι: Εξαιρετικά αμφίβολος για το Game 3 o Μπόλντγουιν -Στην Κροατία για θεραπείες