Ο Βάργκας την κάνει… ΑΕΚάρα! (photos)

Ωραίο ποδόσφαιρο από την ΑΕΚ που επικράτησε 2-0 της Κορόνα Κιέλτσε με τον Ρονάλντ Βάργκας να πετυχαίνει μαγικό γκολ και τον Κρισάντους να είναι ο MVP του αγώνα

Πολλή δουλειά γίνεται στην Πολωνία τις τελευταίες ημέρες για την ΑΕΚ και αυτό έχει αρχίσει να φαίνεται από τα πρώτα φιλικά της ομάδας. Ο Τραϊανός Δέλλας είναι ένας μοντέρνος προπονητής που θέλει την ομάδα του να πιέζει σε όλες τις γραμμές και να τρέχει ασταμάτητα.

Στο πρώτο φιλικό με την Χάποελ Τελ Αβίβ, είδαμε την Ένωση να πιέζει αρκετά, αλλά κάποια στιγμή να κουράζεται. Στο δεύτερο όμως, φάνηκε ακόμα περισσότερο η βελτίωση με την Ένωση να φτάνει στη νίκη με 2-0 απέναντι στην Κορόνα Κιέλτσε παίζοντας γρήγορο και απλό ποδόσφαιρο.

Μέτριο πρώτο μέρος

Στο πρώτο ημίχρονο η Ένωση μπήκε με όρεξη στον αγωνιστικό χώρο. Είχε τον απόλυτο έλεγχο, κερδίζοντας τη μάχη του κέντρου πιέζοντας ασφυκτικά την αντίπαλό της. Κάτι που φάνηκε και από τις ευκαιρίες που είχε η Ένωση με πρωταγωνιστές τους Σιμόες και Αραβίδη.

Παρόλα αυτά, τα τελειώματά τους δεν ήταν καλά και έτσι καμία εξ αυτών δεν κατέληξε στο τέρμα.

Την ανέβασε ο Βάργκας

Στο δεύτερο μέρος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο ο Ρόναλντ Βάργκας ο οποίος έδειξε ότι μόνος του μπορεί να ανεβάσει αρκετά επίπεδα την ομάδα. Ο Βενεζουελάνος ξέρει αρκετή μπάλα και το έδειξε στο έπακρο.

Και όλα αυτά την ώρα που τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καλά για αυτόν. Στο 65’ ο Κρισάντους κέρδισε πέναλτι και ο Βάργκας ανέλαβε την εκτέλεση βλέποντας τον αντίπαλο γκολκίπερ να αποκρούει.

Κάτι που δεν τον πτόησε όμως. Από την πλευρά του ο Κρισάντους έκανε ίσως το καλύτερό του παιχνίδι με τη φανέλα της ΑΕΚ και δικαιώθηκε στο 70΄όταν ο Ανάκογλου του έκανε την κάθετη πάσα με τον ίδιο να ανοίγει το σκορ με εντυπωσιακό πλασέ.

Στην επόμενη φάση ο Ζόριτς έχασε μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-0, κάτι που έγινε στο 73’ όταν ο Βάργκας με απίστευτο πλασέ από τα πλάγια έκανε το τελικό αποτέλεσμα δείχνοντας το μεγάλο του ταλέντο.

Ο Βάργκας θα μπορούσε να είχε πετύχει και δεύτερο τέρμα, ωστόσο στο 82’ σημάδεψε το δοκάρι για να μείνει το σκορ στα επίπεδα του 2-0.

Στο πρώτο ημίχρονο αγωνίστηκαν: Ανέστης (30’ Μπαρόχα), Βασιλαντωνόπουλος, Αρθο, Κολοβέτσιος, Πεταυράκης, Σιμόες, Γιόχανσον, Πλατέλλας, Μπαρμπόσα, Αραβίδης, Τζεμπούρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο: Μπαρόχα (60’ Βούρας), Λαμπρόπουλος, Τζανετόπουλος, Σβάρνας, Γροντής, Σιμόες (70’ Πλατέλλας), Ανάκολγου, Ζόριτς, Γκάλο, Βάργκας και Κρισάντους

Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης