Δείγμα… θετικό! (photos)

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 τον Λεβαδειακό στο εκτός έδρας φιλικό, με τον Σάντσεθ να παίζει ένα ημίχρονο και τους παίκτες που χρησιμοποίησε ο Αναστασίου να δείχνουν καλά στοιχεία

Αν και το ξεκίνημα δεν ήταν το καλύτερο δυνατό, ο Παναθηναϊκός γρήγορα ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και πήρε νίκη 3-1 στην έδρα του Λεβαδειακού. Αρκετά καλά στοιχεία έδειξαν οι περισσότεροι από τους ποδοσφαιριστές που χρησιμοποίησε ο Γιάννης Αναστασίου.

Ο Σέρχιο Σάντσεθ αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο και εμφανίστηκε έτοιμος να βοηθήσει την ομάδα, αν και αναζητούσε τα πατήματά του. Σε εξαιρετική κατάσταση ο Λουντ που ήταν ο κορυφαίος των «πράσινων», θετικοί οι Καλτσάς και Πέτριτς που πέτυχαν τα δυο πρώτα γκολ. Διατήρησε την επαφή του με τα δίχτυα ο Καρέλης που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Λεβαδειακός κατάφερε να προηγηθεί στο 13' με τον Μιλιάζες, κόντρα στη ροή του ματς. Οι Βοιωτοί είχαν και δοκάρι στο 30' με τον Μαχαίρα, ωστόσο από εκεί και πέρα, ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο και στο 40' έχασε τετ-α-τετ ο Καλτσάς. Στο 44' ο Έλληνας επιθετικός κατάφερε εν τέλει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο πέρασε το ματς κι ο Σάντσεθ, στη θέση του Λαγού με τον Κουτρουμπή να πηγαίνει αμυντικό χαφ, με τον Πέτριτς στο 47' να διαμορφώνει το 2-1 για τον Παναθηναϊκό. Κινητήριος μοχλός της ομάδας του Αναστασίου ήταν ο Λουντ, από τον οποίο ξεκίνησε κι η φάση για το 3-1 του Καρέλη. Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού εκτός από τον Σάντσεθ τον οποίο έριξε στο ματς για να πάρει λεπτά συμμετοχής, δοκίμασε και τους νεαρούς Μαρινάκη, Αγγελόπουλο και Τζανουλίνο που αγωνίστηκαν στο φιλικό της Λιβαδειάς.

Παναθηναϊκός AKTOR: Συγχαρητήρια στο Περιστέρι
Ρεκόρ εισιτηρίων στη φετινή Euroleague - Οι θέσεις Παναθηναϊκού AKTOR και Ολυμπιακού
Παναθηναϊκός AKTOR: Χωρίς Αταμάν και χωρίς Γκραντ οι "πράσινοι"