Πανθρακικός - Skoda Ξάνθη 2-0

Το... θαύμα του Πανθρακικού ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Μανουέλ Ρόκα να νικάει 2-0 την Ξάνθη στην Κομοτηνή και να παραμένει στη Σούπερ Λίγκα

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα δείχνοντας τη θέλησή τους για νίκη-παραμονή στην κατηγορία. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι ήταν βαθμολογικά αδιάφοροι και κανείς δεν μπορεί να πει ότι «σκίστηκαν» για κάτι καλό. Άλλωστε έχουν μπροστά τους τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος με τον Ολυμπιακό.

Στο 21' ο Κάσες ήταν ο άνθρωπος που άνοιξε το σκορ για τους «πράσινους». Αρχικά έκλεψε την μπάλα κοντά στην περιοχή της Ξάνθης και στη συνέχεια πλάσαρε όμορφα για το 1-0.

Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ίγκορ να σκοράρει... Ο Βραζιλιάνος επιθετικός με όμορφη κίνηση και αριστερό δυνατό σουτ έγραψε το 2-0 μέσα σε... πανδαιμόνιο στο κατάμεστο γήπεδο της Κομοτηνής. Οι βάσεις για την παραμονή είχαν μπει και το μόνο που ήθελαν στις τάξεις του Πανθρακικου ήταν να διατηρήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Αυτό συνέβη δίχως ιδιαίτερο κόπο στο δεύτερο ημίχρονο κι έτσι ο Πανθρακικός θα παίζει και του χρόνου στη Σούπερ Λίγκα.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Ρόκα): Αθανασιάδης, Μεχία, Τζάνης (90' Μπαλδά), Κάσες (62' Χασομέρης), Μπαϊκαρά, Ροζέριο, Ίγκορ (80' Σέτι), Ηλιάδης, Χρήστου, Μελίσσης, Ποτουρίδης

ΞΑΝΘΗ (Λουτσέσκου): Γκαραβέλης, Γκομσί, Μπαξεβανίδης, Τριάδης (32' Βάλτερ), Λουσέρο (63' Γουάλας), Παπάζογλου, Βασιλακάκης, Παπαστεριανός, Καρυπίδης, Μπέλιτς (80' Ορφανίδης), Ράνος

Ολυμπιακή Φλόγα: Στο Καλλιμάρμαρο η ξεχωριστή τελετή παράδοσης - Αναχωρεί με ιστιοφόρο για Μασσαλία
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο σχολιαστής της EuroLeague αποθεώνει το ΟΑΚΑ - «Έτρεμα από αδρεναλίνη»
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ