ΠΑΟΚ-Λεβαδειακός  1-0

ΠΑΟΚ-Λεβαδειακός 1-0

Ο ΠΑΟΚ  επιβλήθηκε 1-0 του Λεβαδειακού, για την 33η αγωνιστική της SuperLeague. Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ η κατάσταση, για τον Λεβαδειακό είναι δύσκολη, αλλά αναστρέψιμη.

Ο ΠΑΟΚ  μπορεί να ήταν αδιάφορος, αλλά ο Λεβαδειακός, θα παλέψει για την παραμονή του, στην τελευταία αγωνιστική κόντρα στον Εργοτέλη. Το διπλό  του Πανθρακικού, δυσκόλεψε την υπόθεση παραμονή. Ο Λεβαδειακός, αντιμετωπίζει στην Κρήτη, τον υποβιβασμένο Εργοτέλη και θέλει καλύτερο αποτέλεσμα απ’ αυτό του Πανθρακικού κόντρα στην  Skoda  Ξάνθη με τους οποίους ισοβαθμούν αυτή τη στιγμή στους 40.

Ο ΠΑΟΚ βελτιωμένος σε σχέση με τα προηγούμενα ματς και επιθετικά και αμυντικά. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά καλός. Αρκετές φάσεις, ενώ είχε και γρήγορο ρυθμό. Το 1-0 αδικεί τον ΠΑΟΚ, που θα μπορούσε να είχε σκοράρει τουλάχιστον μια φορά, στο πρώτο ημίχρονο.

Οι παίκτες του Γιώργου Γεωργιάδη δημιούργησαν τουλάχιστον έξι καθαρές ευκαιρίες για γκολ, όμως δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την αντίπαλη εστία.  Ο Λεβαδειακός ολο αυτό το διάστημα απείλησε μόλις μια φορά με τον Πελέ.

Στο 41’ ο Περέιρα, μπήκε στην περιοχή του Λεβαδειακού, με τον Ζίτο να τον ανατρέπει και ο Μήτσιος έδειξε πέναλτι Την εκτέλεση ανέλαβε, ο Δημήτρης Παπαδόπουλος,  έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έδωσε στον ΠΑΟΚ το προβάδισμα που το κράτησε ως το τέλος.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δικέφαλος, υποχώρησε, έδωσε χώρο στους Βοιωτούς. Ο γρήγορος  ρυθμός από πλευράς ΠΑΟΚ, έπαψε να υπάρχει. Ο  Λεβαδειακός  προσπαθεί να βγει στην επίθεση, χωρίς όμως επιτυχία.  Μάντζιος και Μιλοσάβλιεφ να είναι ιδιαίτερα κινητικοί.  Όμως δεν μπόρεσαν ποτέ να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης που θα τους έδινε πολλές ελπίδες παραμονής στην μεγάλη κατηγορία.

Οι συνθέσεις

ΠΑΟΚ (Γεωργιάδης): Ιτάνζ, Ρικάρντο Κόστα, Ρατς, Τζαβέλλας, Κωνσταντινίδης, Κάτσε, Νομπόα, Τζιόλης, Μακ, Περέιρα (74’ Πόζογλου), Παπαδόπουλος (90’ Κουλούρης)

Λεβαδειακός (Μάντζιος): Σηφάκης, Μαχαίρας, Μιλιάζες, Τόμας, Κώτσιος, Πελέ, Ζίτο (86’ Μπουσταμάντε), Γιακουμάκης, Κατίδης (67’ Βούκσεβιτς), Γκόμεζ (46’ Μιλοσάβλιεφ), Μάντζιος

Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη