ΠΑΟΚ: «Το γκολ του Σίγγα στη Νέα Σμύρνη…»

Οι ιθύνοντες του «Δικεφάλου» θυμούνται το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Πανιώνιο στις 28 Απριλίου του 1982

Στο πλαίσιο της ενότητας «Σαν σήμερα» της επίσημης ιστοσελίδας του ΠΑΟΚ οι ιθύνοντες της ομάδας θυμίζουν στους φίλους του «Δικεφάλου» τον εκτός έδρας αγώνα με τον Πανιώνιο στις 28 Απριλίου του 1982.

Αναλυτικά αναφέρεται: «Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος παρά την ήττα του με 2-1 στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο, αφού είχε επικρατήσει με 1-0 στο πρώτο ματς που έγινε στην Τούμπα. Στο 26ο λεπτό ο Δημήτρης Σαραβάκος με το 1-0 είχε ισοφαρίσει το σκορ του προημιτελικού της Θεσσαλονίκης, αλλά η απάντηση του Θωμά Σίγγα ήταν άμεση και τρία λεπτά αργότερα με το 1-1 έβαλε τις βάσεις της πρόκρισης.
Στο 75ο λεπτό ο Μπάσο έκανε το 2-1 για τον Πανιώνιο που κατάφερε να αγχώσει στα τελευταία λεπτά τον Δικέφαλο, αλλά χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Στην αναμέτρηση που έγινε υπό συνεχή βροχή, αποβλήθηκαν από τον διαιτητή Δημητριάδη στο 64′ ο Παπαδημητρίου από τους γηπεδούχους και ο Δαμανάκης από τον ΠΑΟΚ, οι οποίοι διαπληκτίστηκαν.

Η ευκαιρία για να τελειώσει την πρόκριση από το πρώτο ματς ήταν στα πόδια των ποδοσφαιριστών του ΠΑΟΚ με το 1-0 να είναι πλασματικό και να μην ανταποκρίνεται στην εικόνα του ματς, στο οποίο οι παίκτες του Δικεφάλου έστειλαν τη μπάλα τρεις φορές στο δοκάρι (7′ Δαμανάκης – 46′ Δημόπουλος – 55΄ Κούδας), ενώ είχαν και ένα χαμένο πέναλτι, αφού ο Συρίγος έδιωξε την μπάλα κόρνερ στην εκτέλεση του Κωστίκου στο 85ο λεπτό. Ο Πανιώνιος αγωνίστηκε στο ματς της Τούμπας με δέκα παίκτες από το 24ο λεπτό μετά από κόκκινη κάρτα του Παπαμιχαήλ ο οποίος πάτησε τον Σίγγα. Το γκολ του πρώτου αγώνα σημείωσε ο Γιάννης Δαμανάκης με σουτ στο 10ο λεπτό.