ΠΑΟΚ: «Όταν υποδέχτηκε την Χαλκίδα…»

Οι ιθύνοντες του «Δικεφάλου» θυμίζουν στους φίλους της ομάδας τι είχε γίνει στις 27 Απριλίου του 1969

Για πρώτη και τελευταία φορά ο ΠΑΟΚ είχε υποδεχτεί την Χαλκίδα στις 27 Απριλίου του 1969 και οι ιθύνοντες της ομάδας παρουσιάζουν την εν λόγω αναμέτρηση στο πλαίσιο της ενότητας «Σαν σήμερα» που υπάρχει στην επίσημη ιστοσελίδα της ΠΑΕ.

Αναλυτικά αναφέρεται: «Για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Εθνικής ο ΠΑΟΚ υποδέχθηκε την ομάδα της Χαλκίδας στην μοναδική της παρουσία στην πρώτη κατηγορία. Οι αδυναμίες του "ΑΟ Χαλκίς" ήταν εμφανείς και ουσιαστικά με την ήττα 5-1 μέσα στην Τούμπα ο υποβιβασμός του στη Β’ Εθνική έμοιαζε αναπόφευκτος.

Ο ΠΑΟΚ σε εκείνη την αναμέτρηση κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 3′ με τον Σταύρο Σαράφη και πριν τελειώσει το ημίχρονο είχε πάρει προβάδισμα με 4-0 με δύο γκολ του Γιώργου Κούδα (9′, 15′) και ένα του Δημήτρη Παρίδη (28′). Αυτή ήταν η πρώτη φορά σε επίπεδο Α’ Εθνικής που ο Δικέφαλος σημείωσε τέσσερα γκολ σε ένα ημίχρονο, ωστόσο στο β’ ημίχρονο οι… μηχανές κινήθηκαν στο ρελαντί… Το τελικό σκορ γράφτηκε με τα γκολ των ο Αφεντουλίδη (61′) και του Σιμιτζή (72′), που διέσωσε την τιμή των φιλοξενούμενων.

Η σύνθεση της ομάδας μας:
Σαββουλίδης, Μήτρακας, Φουντουκίδης (Μουρατίδης), Μακρής, Θεοφανίδης,Γιακουμής (Λάζος), Παρίδης, Κούδας, Τερζανίδης, Σαράφης, Αφεντουλίδης».

Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά
Super League LIVE: ΑΕΚ – Παναθηναϊκός, Άρης – Ολυμπιακός και Λαμία – ΠΑΟΚ