Εργοτέλης – Κέρκυρα 1-2

Μπορεί οι Κρητικοί να προηγήθηκαν αλλά οι Φαίακες πήραν το «διπλό» εξασφαλίζοντας την παραμονή τους και στέλνοντας ουσιαστικά τους γηπεδούχους στη Football League

Μετά την ανησυχία για τον Γκορκς που τελικά γλίτωσε τα χειρότερα, ο Εργοτέλης βρέθηκε κοντά σε μια νίκη που θα αναπτέρωνε τις ελπίδες του για σωτηρία. Όμως παρά το γεγονός πως ο Μπρούνο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, η Κέρκυρα με δυο γκολ σε 4 λεπτά πήρε τη νίκη που της εξασφαλίζει την παρουσία στη Super League και την σεζόν 2015-16, ενώ στον αντίποδα η ομάδα του Ηρακλείου ουσιαστικά αποχαιρέτισε την «μεγάλη» κατηγορία.

«Λαχτάρα» και μέτριο θέαμα

Πριν ακόμη το ματς αποκτήσει ρυθμό ο τραυματισμός του Γκορκς ύστερα από τη σύγκρουση με τον Μαρκόφσκι έκανε το Παγκρήτιο να «παγώσει». Ο άσος του Εργοτέλη αποχώρησε με ασθενοφόρο από το γήπεδο και στο νοσοκομείο του έγιναν ράμματα στο κεφάλι χωρίς να κινδυνεύει η υγεία του, με τα νέα να ανακουφίζουν άπαντες που φοβήθηκαν για τα χειρότερα καθώς η σύγκρουση ήταν σφοδρή και ο Λετονός δεν κουνιόταν για μερικά δευτερόλεπτα.
Από κει και πέρα, στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, ο Εργοτέλης από τα πρώτα λεπτά ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων έχοντας περιορίσει στο μισό γήπεδο την Κέρκυρα. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας αλλά δυσκολεύονταν ιδιαίτερα στην τελική πάσα, με την άμυνα των Φαιάκων να «καθαρίζει» εύκολα τους «κινδύνους». Στην αντίπερα όχθη οι παίκτες του Γρηγορίου μέχρι και το 35’ περίπου δυσκολεύονταν ακόμη και να περάσουν τη σέντρα. Ωστόσο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου με την Κέρκυρα να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο και να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 40’ όταν ο Καϊκούτ «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι του Σαράνοφ, με το 0-0 να μένει ως την ανάπαυλα.

«Μοιραίο» πεντάλεπτο

Σε αντίθεση με τα πρώτα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με το ματς ισορροπημένο και τις φάσεις να αποτελούν… είδος προς εξαφάνιση. Οι γηπεδούχοι έδειχναν διάθεση όσο κυλούσαν τα λεπτά να πάρουν την κατοχή της μπάλας καθώς είχαν μεγαλύτερο βαθμολογικό κίνητρο από τους Φαίακες και το ματς ήταν για εκείνους ουσιαστικά «χωρίς αύριο». Έτσι, στο 57’ ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με ένα όμορφο γκολ του Μπρούνο που αναπτέρωσε τις ελπίδες της ομάδας του για παραμονή στη Super League. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς από το 60’ και μετά η Κέρκυρα ανέβασε ταχύτητα, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και απείλησε με τον Γκόμες στο 67’ να χάνει μοναδική ευκαιρία. Ωστόσο, στο 74’ ο Ντιμιτρόφσκι κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα εκμεταλλευόμενος την αδράνεια των αμυντικών του Εργοτέλη και με κοντινό πλασέ έφερε το ματς στα ίσια. Το… πλήγμα για τους Κρητικούς ήταν βαρύ κυρίως στον ψυχολογικό τομέα και αυτό είχε αντίκτυπο και στην εικόνα τους στον αγωνιστικό χώρο. Μπορεί οι παίκτες του Ταουσιάνη να ανέβηκαν μπροστά προσπαθώντας να πετύχουν δεύτερο γκολ αλλά ούτε ευκαιρία δημιούργησαν, ενώ δέχτηκαν και άλλο γκολ όταν σε μια αντεπίθεση της Κέρκυρας στο 78’ ο Κόντος πλάσαρε σωστά τον Σαράνοφ για το 2-1. Στα εναπομείναντα λεπτά οι όποιες προσπάθειες των γηπεδούχων δεν είχαν τύχη και το σκορ δεν άλλαξε με αποτέλεσμα η Κέρκυρα να φτάσει τους 43 βαθμούς και ουσιαστικά να εξασφαλίσει την παραμονή της, με τον Εργοτέλη να βλέπει τις ελπίδες του για σωτηρία να εξανεμίζονται.

Κορυφαίος του αγώνα

Όντας καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα ένας από τους κορυφαίους της Κέρκυρας, ο Κόντος πέτυχε το νικητήριο γκολ της ομάδας του και ο τίτλος του MVP του ανήκει δικαιωματικά

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Σαράνοφ, Τζανακάκης (54' Γκέντσογλου), Λουβιόν, Γκορκς (13' Λυκογιάννης), Πίτσος, Μπόε Καν, Καζναφέρης, Καλέ (76' Ολαϊτάν), Μπρούνο, Γιουσούφ, Τζίλας

Κέρκυρα (Μιχάλης Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Βενέτης, Ζορμπάς (61' Φάμπιο), Γκομές, Μαρκόφσκι (18' Καϊκούτ), Κόντος, Χαβίτο, Σιόντης, Ντιμιτρόφσκι, Ανδρεόπουλος (65' Καρντόζο), Ντιόγκο