Λεβαδειακός – Ατρόμητος 2-1 (photos)

Βήμα παραμονής έκανε ο Λεβαδειακός νικώντας 2-1 εντός έδρας τον Ατρόμητο κι ανεβαίνοντας στους 40 βαθμούς ελπίζει βάσιμα στην αποφυγή του υποβιβασμού.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου είναι πλέον πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού, ενώ από την άλλη οι Περιστεριώτες φαίνεται ότι χάνουν το… τρένο για τα πλέι οφ, ενώ η απόδοσή τους παρουσιάζει κάμψη τις τελευταίες αγωνιστικές.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι Βοιωτοί μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν γρήγορα προβάδισμα και τα κατάφεραν. Μόλις στο 3’ ο Μάντζιος κέρδισε πέναλτι κι ένα λεπτό αργότερα ευστόχησε από τα έντεκα μέτρα για το 1-0, με την μπάλα να πηγαίνει πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Γκορμπούνοφ.

Έντεκα λεπτά αργότερα ο Πελέ με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή του Ατρομήτου έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους μέσα σε πανζουρλισμό.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους καταγράφηκε στο 38' όταν ο Ναπολεόνι «χόρεψε» τον Κώτσιο αλλά σούταρε άουτ από εξαιρετική θέση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος μπήκε στο γήπεδο με στόχο να πιέσει για να βρει κάποιο γκολ που θα τον έβαζε ξανά στο ματς. Ωστόσο ο Λεβαδειακός ήταν εξαιρετικά στημένος και ήταν επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις.

Τελικά το μόνο που άλλαξε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τον Ναπολεόνι στις καθυστερήσεις να σκοράρει με υπέροχο δεξί πλασέ για να διαμορφωθεί έτσι το τελικό 2-1.

Λεβαδειακός (Άκης Μάντζιος): Τσιντώτας, Στάθης, Μπουσταμάντε (67' Τριποτσέρης), Μιλιάζες, Πελέ, Πίντερ (46' Μαχαίρας), Πουλίδο (90' Μιλοσάβλιεφ), Τόμας, Γιακουμάκης, Κώτσιος, Μάντζιος

Ατρόμητος (Νίκος Νιόπλιας): Γκορμπούνοφ, Κατσουράνης, Κούρος, Αγκουαζί, Φυτανίδης, Γεωργίου (46' Λέιτε), Ναπολεόνι, Παπάζογλου (62' Καράσκο), Ούμπιδες, Λαζαρίδης, Πίτου (75' Μπρίτο)