Ατρόμητος - ΠΑΣ Γιάννινα 1-1

Ατρόμητος και ΠΑΣ Γιάννινα, αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1, για την 31η αγωνιστική της SuperLeague. Ο Ατρόμητος έχασε σημαντική ευκαιρία, να προσπεράσει τον ΠΑΣ Γιάννινα στην βαθμολογία.

Το αποτέλεσμα, κρίνεται δίκαιο, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο Οι Γιαννιώτες κυριάρχησαν στο πρώτο και αυτό που τους κόστισε ήταν ότι δεν πέτυχαν τότε ένα ακόμη γκολ.

Όσο για τους Περιστεριώτες, το δεύτερο ημίχρονο τους ανήκε ολοκληρωτικά. Έστω και στο τέλος κατάφεραν να διατηρήσουν αήττητη την έδρα τους και να παραμείνουν στο κόλπο της πέμπτης θέσης.

Πολύ καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι από τα πρώτα του λεπτά. Ο Ατρόμητος ήταν φανερό πως ήθελε ένα γρήγορο γκολ, ώστε να μεταφέρει το βάρος στην απέναντι πλευρά, ενώ και ο ΠΑΣ έβρισκε χώρους στις αντεπιθέσεις.

Οι φιλοξενούμενοι, πήραν νωρίς κεφάλι στο σκορ και στην συνέχεια αμύνθηκαν σωστά και για το μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, κράταγαν τους επιθετικούς του Ατρόμητου, μακριά, από την εστία του Βελλίδη.

Στο 13’ ο Τσάβες με πλασέ στην κίνηση εκτέλεσε τον Γκορμπούνοφ και άνοιξε το σκορ. Το γκολ βραχυκύκλωσε, τον Ατρόμητο. Οι γηπεδούχοι, δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, ενώ οι παίκτες του ΠΑΣ, κράτησαν μακριά τους αντίπαλους επιθετικούς.

1234523

Η αντεπίθεση

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ατρόμητος, ανέβασε την απόδοση του και προσπάθησε να ισοφαρίσει. Οι Περιστεριώτες έφθασαν κοντά στην ισοφάριση με τους Ναπολεόνι και τον Κατσουράνη.

Όλα έδειχναν ότι ο ΠΑΣ Γιάννινα, θα έφευγε με το διπλό. Όμως Ο Πίτου Γκαρσία είχε άλλη άποψη. Στο 84΄εξαπέλυσε έναν κεραυνό και ισοφάρισε σε 1-1!

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Ατρόμητο να χάνει μία καλή ευκαιρία για το 2-1, όμως το πλασέ του Καράσκο πέρασε αργά και βασανιστικά άουτ.

Ο κορυφαίος του αγώνα

1234434

Δύο ποδοσφαιριστές διεκδικούν τον τίτλο του κορυφαίου. Ένας για κάθε ομάδα.   Ο Κρίστιαν Τσάβες ήταν ο καλύτερος, από πλευράς του ΠΑΣ. Πέτυχε ένα ωραίο γκολ, ενώ λίγο έλειψε να σκοράρει και δεύτερη φορά.

Αρκετά καλός και ο Πίτου Γκαρσία. Ο κινητήριος μοχλός στον δεύτερο ημίχρονο, για τον Ατρόμητο, ενώ με δικό του γκολ, ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι.

Στο Περιστέρι Μαρκαριάν και Καραγκούνης

Στο γήπεδο, για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση, βρίσκονται ο προπονητής της Εθνικής Ανδρών, Σέρχιο Μαρκαριάν και ο τεχνικός διευθυντής της εθνικής Γιώργος Καραγκούνης.

Πάνω από 2000 φίλοι του Ατρόμητου, βρέθηκαν στο Δημοτικό Στάδιο προκειμένου να σταθούν δίπλα στην προσπάθεια της ομάδας τους, να φτάσει στη νίκη εισόδου στην πρώτη πεντάδα. Από την άλλη το παρών έδωσαν και 150 Γιαννιώτες στη μεταλλική εξέδρα των φιλοξενούμενων.

Οι συνθέσεις

Ατρόμητος (Νίκος Νιόπλιας): Γκορμπούνοφ, Κοντοές, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Κούρος, Δημούτσος (46' Παπάζογλου), Κατσουράνης, Πίτου Γκαρσία, Ούμπιντες, Μαρσελίνιο (63' Μπρίτο), Ναπολεόνι (79' Καράσκο).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Στρούνα, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Ναδάλες, Χαρίσης (79' Γιάκος), Τσουκαλάς, Τσάβες, Κοροβέσης (53' Μπέριος), Ίλιτς, Μανιάς (65' Σαπαλίδης).

Παρακολουθήστε και σχολιάστε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το LIVE CHAT του Onsports.

Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Πήγε Κωνσταντινούπολη ο Βαγγέλης Μαρινάκης
Συλλυπητήρια από Ολυμπιακό και Εφές για τον θάνατο του πατέρα του Εργκίν Αταμάν
Ολυμπιακός – Προμηθέας 80-69: Επιστροφή στις νίκες στη Basket League πριν την Μπαρτσελόνα
Euroleague: Παναθηναϊκός AKTOR κι Ολυμπιακός θα δώσουν τις ίδιες ημέρες τα Game 3 και 4