ΠΑΣ Γιάννινα-Παναιτωλικός 0-0

ΠΑΣ Γιάννινα και Παναιτωλικός προσέφεραν θέαμα αλλά όχι και… γκολ με αποτέλεσμα να μείνουν στο 0-0 στους «Ζωσιμάδες» για την 28η αγωνιστική του πρωταθλήματος

Ισοπαλία με… κερδισμένο τον Παναιτωλικό στους «Ζωσιμάδες», αφού οι Αγρινιώτες κατάφεραν να μείνουν στο +2 από τον ΠΑΣ Γιάννινα και στην 5η θέση της βαθμολογίας. Το ματς μεταξύ των Αγρινιωτών και της ομάδας του ΠΑΣ Γιάννινα ήταν ένα από τα καλύτερα της αγωνιστικής, δικαιώνοντας τον «τίτλο» του καθώς υπήρξε αρκετό θέαμα, ένταση κι εναλλαγές συναισθημάτων, χωρίς όμως την… πεμπτουσία του ποδοσφαίρου που είναι το γκολ. Έτσι, δεν έγινε η… διαφορά και οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν τη «μάχη» με το 0-0, αποτέλεσμα που φέρνει τον Παναιτωλικό στους 43 βαθμούς κι αφήνει τον ΠΑΣ Γιάννινα στους 41 και την έκτη θέση της Σούπερ Λίγκας.

Από ένα ημίχρονο

Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν και τις εντυπώσεις αλλά και τα ημίχρονα, με τον Παναιτωλικό να είναι εμφανώς ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο. Οι Αγρινιώτες «πάταγαν» καλύτερα από τον ΠΑΣ Γιάννινα, έκαναν περισσότερες ευκαιρίες και μάλιστα σε μια από αυτές λίγο έλειψαν να πάρουν προβάδισμα. Το δοκάρι ωστόσο σταμάτησε τον Μαρτίνες στο 20’ κι έτσι το 0-0 παρέμεινε στα πρώτα 45 λεπτά στο γήπεδο των Ιωαννίνων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να σκοράρει. Οι παίκτες του Πετράκη, ωστόσο, είτε δεν ήταν εύστοχοι στην τελική προσπάθεια είτε σταματούσαν πάνω στον εξαιρετικό τερματοφύλακα του Παναιτωλικού. Ο Ράφαελ σταμάτησε στους Τσάβες, Κοροβέση, Ίλιτς και Μανιά σε αρκετές περιπτώσεις, ενώ ο Βελλίδης απέκρουσε την εξαιρετική σέντρα-σουτ του Σκαραμοτσίνο, με το 0-0 να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των δυο ομάδων.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Στρούνα, Μανιάς, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Κοροβέσης, Τσουκαλάς, Ίλιτς (87΄ Ακόστα), Ναδάλες, Τσάβες (82΄ Γιάκος), Χαρίσης

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Ράφαελ, Μύγας, Κούσας, Ετζενγκέλε, Σκαραμοτσίνο, Γοδόι, Λάζαρ (56΄ Κουτρομάνος), Φωτάκης (83΄ Ρουσκουγέδα), Καπέλ, Μαρτίνες (68΄ Θεοδωρίδης), Μορένο

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα στο Onsports

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη