Κέρκυρα – Λεβαδειακός 0-0

Μετά από ένα άθλιο παιχνίδι σε ένα γήπεδο που θύμιζε… χωράφι η Κέρκυρα έμεινε στο 0-0 με τον Λεβαδειακό

Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν με τον βαθμό που πήραν στους 26, ενώ οι Βοιωτοί μετά από τις διαδοχικές ήττες με τον πόντο αυτό έφτασαν τους 22.

Η Κέρκυρα έχει πολλά παράπονα από την διαιτησία του Μάνταλου, ενώ ο Λεβαδειακός φεύγει μάλλον ικανοποιημένος με τον βαθμό της ισοπαλίας από το νησί των Φαιάκων.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο τέταρτο η Κέρκυρα ξεκίνησε δυνατά και θα μπορούσε να είχε προηγηθεί. Στο 12' ο Μαρκόφσκι έδωσε στον Χαβίτο ο οποίος όμως νικήθηκε από τον Μιχάλη Σηφάκη. Δύο λεπτά αργότερα, ο Χαβίτο θέλησε να πάρει την προσωπική του... ρεβάνς από τον αντίπαλο γκολκίπερ. Ο Ισπανός μπήκε από τα δεξιά μέσα στην περιοχή και σούταρε, αυτή τη φορά ο Κρητικός γκολκίπερ έμεινε όρθιος, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του τέρματος των Βοιωτών.

Πέντε λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα του Σάββα Παντελίδη απείλησε για πρώτη φορά. Ο Κατίδης έκανε ωραία κίνηση και σέντρα από τα αριστερά, αλλά η κεφαλιά του Γκόμεζ έφυγε άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο με μεγαλύτερη έκπληξη την εμφάνιση... ήλιου. Ωστόσο το γήπεδο δεν θα μπορούσε να βελτιωθεί και θύμιζε βούρκο. Η Κέρκυρα προσπάθησε με όλες της τις δυνάμεις να πιέσει και να φτάσει σε κάποιο γκολ. Δύο-τρεις μικροευκαιρίες δεν είναι καν άξιες αναφοράς, καθώς ο Σηφάκης δεν απειλήθηκε καθόλου, ενώ στο 93' ο Μαρκόφσκι έπεσε μέσα στην περιοχή από μαρκάρισμα του Μιλιάζες. Ο Μάνταλος ήταν κοντά κι έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι και μάλλον είχε δίκιο...

Με τη λήξη οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν στον άρχοντα του αγώνα, αλλά δεν είχε κανένα νόημα μια και το 0-0 είχε «σφραγίσει» τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.