Σώθηκε μέσω… ΟΑΚΑ!

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Κέρκυρα απέναντι στον Εργοτέλη με 1-0 και «κλείδωσε» την παραμονή της την προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Τη χαρά της νίκης μετά από πέντε σερί ήττες, γεύτηκε η Κέρκυρα που επικράτησε στο νησί των Φαιάκων του αδιάφορου Εργοτέλη με 1-0,  χάρης σε γκολ του Καλαντζή στο 30΄ και σε συνδυασμό με την ήττα του Αστέρα Τρίπολης στην έδρα του Παναθηναϊκού, πλέον πάει χωρίς άγχος την τελευταία αγωνιστική στην Τούμπα κόντρα στον ΠΑΟΚ.

Ο Μπάντοβιτς κατάλαβε το λάθος που είχε κάνει την προηγούμενη αγωνιστική στον αγώνα με τον Πανιώνιο και επανέφερε τον Επστάιν από αριστερό μπακ, στην αριστερή πλευρά της επίθεσης.

Οι γηπεδούχοι στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του αγώνα, δεν έδειξαν σε καμιά περίπτωση ότι αγωνίζονται για την παραμονή τους, δίνοντας παράλληλα στον Εργοτέλη- που ουσιαστικά δεν είχε κανένα κίνητρο,- ελεύθερο χώρο για να κάνει το παιχνίδι του.

Ο Καραγεωργίου μιας και η ομάδα του έχει εκπληρώσει τον στόχο της σεζόν που ήταν η παραμονή, έδωσε φανέλα βασικού στους Αθανασίου και Χαντί, προκειμένου να πάρουν αγωνιστικά λεπτά στα πόδια τους και άφησε στον πάγκο τον Δασκαλάκη.

Η απουσία που έγινε αισθητή, ήταν αυτή του Ρομάνο που δεν είχε λήψει σε κανένα παιχνίδι της φετινής σεζόν, όμως λόγω καρτών, δεν ακολούθησε την αποστολή του Εργοτέλη στο νησί των Φαιάκων.

Οι γηπεδούχοι αφού αφυπνιστήκαν από τις δύο ευκαιρίες των Κρητικών στο πρώτο δεκάλεπτο, ξεπέρασαν το άγχος του υποβιβασμού το οποίο μετέτρεψαν σε δημιουργία, πήραν τα ηνία του αγώνα και άνοιξαν το σκορ με σουτ του Καλαντζή μέσα από την περιοχή στο 30΄.

Το σκορ του ημιχρόνου θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο, αν ο Αθανασίου δεν έλεγε όχι στο σουτ του Μίχου μέσα από την περιοχή στο 38'.

Στην επανάληψη ο Εργοτέλης ισορρόπησε το παιχνίδι, όμως και πάλι ο πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Αθανασίου, καθώς  αποσόβησε με εκπληκτική επέμβαση το δυνατό σουτ του Μίχου στο 69΄.

Από κει και πέρα, οι γηπεδούχοι περιορίστηκαν στην αμυντική τους λειτουργία προκειμένου να κρατήσουν το σκορ, κάτι που κατάφεραν, καθώς σε καμία περίπτωση ο Εργοτέλης δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία του Κωσταντόπουλου.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ολίσε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη του παιχνιδιού, πατώντας ΕΔΩ.