Της έκοψε... την όρεξη

Η Καβάλα αναδείχθηκε ισόπαλη με την Ξάνθη (1-1) στο «Ανθή Καραγιάννη» κι έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει τις ελάχιστες ελπίδες που είχε για τα play off. Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη αγωνιστική που οι "Αργοναύτες" έμειναν μακριά από τη νίκη.

Η Ξάνθη αιφνίδιασε τους γηπεδούχους με το καλημέρα του αγώνα, χάρη στο τέρμα του Καζάκη (1'). Η ομάδα του Μαντζουράκη παρουσιάστηκε ασύνδετη στο πρώτο ημίωρο του αγώνα με πολλά προβλήματα στη μεσαία γραμμή, με τον Αμπντούν να ειναι... εξαφανισμένος και τους Ονουάτσι και Ρίος να μην μπορούν να δημιουργήσουν κινδύνους στην εστία του Λυμπερόπουλου.

Η Ξάνθη ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις κυρίως με τους Καζάκη (έχασε ένα μοναδικό τετ-α-τετ απέναντι στον Γκαλίνοβιτς), και Πόι ο οποίος δοκίμασε σε αρκετές περιπτώσεις το πόδι του από μακρινές αποστάσεις.

Την μεγαλύτερη ευκαιρία των "Αργοναυτών" έχασε ο Ονουάτσι στο 31', ενώ ένα λεπτό αργότερο ο άσος της Καβάλας πετυχαίνει ένα γκολ, το οποίο όμως ακυρώθηκε, λανθασμένα όπως έδειξε και το τηλεοπτικό ριπλέι, ως οφσάιντ από τη βοηθό Φώσκολου.

Η Καβάλα άρχισε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο ελέγχοντας τον χώρο της μεσαίας γραμμής και με τον Αμπντούν να ταλαιπωρεί τους ακραίους αμυντικούς της Ξάνθης. Σε μια από τις... εμπνεύσεις του ο Αλγερινός σέρβριρε έτοιμο γκολ στον Νικουλάε (51')  ο οποίος μόνος του απέναντι στον Λυμπερόπουλο δεν αστόχησε και ισοφάρισε σε 1-1.

Ένα λεπτό αργότερα ο Καζάκης είχε την ευκαιρία να χριστεί και πάλι σκόρερ, αλλά η μπάλα βρήκε τη συμβολή των δοκαριών του Γκαλίνοβιτς, στη συνέχεια ο επιθετικός της Ξάνθης έπιασε νέο σουτ, αλλά ο Ντουγκλάο έδιωξε με το χέρι με τον Αμπάρκιολη να μη... βλέπει τίποτα.

Οι γηπεδούχοι μετά το γκολ είχαν τα ηνία του παιχνδιού, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν διαδρόμους προς την εστία του Λυμπερόπουλου και αναλώθηκαν σε μια ανούσια κατοχή και... ντριμπλίτσες έξω από την μεγάλη περιοχή της Ξάνθης.

Από τη στιγμή που είδαν και οι δύο προπονητές ότι το παιχνίδι πήγαινε προς την ισοπαλία έριξαν στα τελευταία λεπτά τους νεαρούς παίκτες που είχαν στον πάγκο για να τους δοκιμάσουν. Το τελευταίο σφύριγμα του Αμπάρκιολη βρήκε τις δύο ομάδες να έχουν συνειδητοποιήσει τη... μοίρα τους γι' αυτόν τον αγώνα.

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό τον αγώνα πατώντας ΕΔΩ

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ