Βέροια-Καλλονή 1-1 (photos)

Στην ισοπαλία 1-1 «κόλλησε» η Βέροια με την Καλλονή, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να πετύχουν το γκολ της νίκης.

Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι στο 7’ με τον Μπατιόν και στο 8’ ο Καλτσάς έκανε το 1-0, αλλά στο 16’ οι «νησιώτες» ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Χουάνμα. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, αλλά η «Βασίλισσα του Βορρά» έφτασε πιο κοντά στο δεύτερο γκολ, με τον Μπεν και το δοκάρι του Καλτσά στο 67’, όμως η Καλλονή άντεξε στην πίεση.

Εκρηκτικό ξεκίνημα

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το παιχνίδι, με τη Βέροια να πιέζει από τα πρώτα λεπτά και στο 7’ είχε δοκάρι σε σουτ του Μπατιόν. Στο επόμενο λεπτό, ο Μπεν έβγαλε τη σέντρα από αριστερά και ο Καλτσάς από κοντά πλάσαρε για το 1-0. Η Καλλονή στα επόμενα λεπτά προσπάθησε να αντιδράσει και ο Χουάνμα με δύο σουτ έκανε αισθητή την παρουσία του στα καρέ του Καντιμοίρη. Στο 16’ όμως με δυνατή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 για τους «νησιώτες», δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στο ματς.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, καθώς στη συνέχεια και οι δύο ομάδες έκαναν πολλά λάθη στον χώρο του κέντρου και δημιούργησαν ελάχιστες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες. Ο ρυθμός έπεσε, με τους γηπεδούχους να γίνονται πιο επικίνδυνοι στα τελευταία λεπτά, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Άστοχος Μπεν, μοιραίος Καλτσάς

Και το δεύτερο μέρος ξεκίνησε νωθρά για τις δύο ομάδες και στο πρώτο 15λεπτο η Βέροια είχε μια φλύαρη υπεροχή. Στο 63’ όμως ο Μπεν με ένα εντυπωσιακό σουτ, ανάγκασε τον Χογκ σε μια πολύ δύσκολη απόκρουση. Στο 67’ ο Καλτσάς είχε σουτ στο δοκάρι, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν τον ρυθμό τους και να απειλούν. Η Καλλονή έψαχνε τρόπους να βγει σε αντεπίθεση, αλλά δεν μπορούσε να γίνει επικίνδυνη. Στο 79’ ο Καλτσάς βρέθηκε τετ-α-τέτ, αλλά δεν έκανε καλό κοντρόλ και έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει το γκολ. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να απειλήσουν, μήπως και κλέψουν τη νίκη, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Κορυφαίος του αγώνα

Σε ένα παιχνίδι που δεν είχε νικητή, καλός, αλλά άτυχος ήταν ο Καλτσάς για τη Βέροια, που στάθηκε μοιραίος, μιας και έχασε δυο καλές ευκαιρίες να σκοράρει και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Βέροια (Χοσέ Γκρανέρο): Καντιμοίρης, Μαλόν, Βέρτζος, Μπράβο, Αμαραντίδης, Μπεν, Μπατιόν (63’ Άρτσε), Παυλίδης (72’ Κάμπορα), Μπαργκάν (81’ Γεωργιάδης), Καλτσάς, Βεργώνης

Καλλονή (Γιάννης Ματζουράκης): Χογκ, Αντέγιο, Χωριανόπουλος (83’ Ναβάρο), Αναστασιάδης, Καλτσάς, Γιορέντε, Τσαμπούρης, Κεϊτά, Βαλιός, Μίνγκας (73’ Καμαρά), Χουάνμα (84’ Μπαρέρα)

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση στο Onsports

Ιβάνα Κνολ: Η πιο διάσημη οπαδός του Μουντιάλ «ζεσταίνεται» για το Euro 2024 (pics)
Ντάνι Άλβες: «Πάρταρε» μέχρι τα ξημερώματα μετά την αποφυλάκισή του
Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR