Τετραετία χωρίς νίκη

Στόχος των παικτών του Μανόλο Χιμένεθ είναι να «σπάσουν» το αρνητικό σερί χωρίς νίκη από το 2007 στην έδρα της Λάρισας.

Μάρτιος του 2007 και η Λάρισα αντιμετωπίζει την ΑΕΚ στο «Αλκαζάρ» για την 25η αγωνιστική της Super League. Οι φιλοξενούμενοι ανοίγουν το σκορ στο 13’ όταν μετά από φάουλ που εκτέλεσε ο Τόζερ, ο Ίβιτς με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Το 0-1 έμεινε μέχρι το σφύριγμα της λήξης με τους «κιτρινόμαυρους» να κατακτούν τους τρεις βαθμούς.

Έκτοτε όμως ο Δικέφαλος αγνοεί τη χαρά της νίκης στον Κάμπο. Τη σεζόν 2007-08 οι «βυσσινί» επικράτησαν με 1-0 χάρη στο γκολ του Ζουράφσκι στο 77’, εκμεταλλευόμενοι και το γεγονός πως οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 66’ λόγω της αποβολής του Άλβες με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Την περίοδο 2008-09 οι δυο αντίπαλοι αναμετρήθηκαν δυο φορές στο «Αλκαζάρ» καθώς η Λάρισα συμμετείχε και στα play off. Όμως σε καμία από τις δυο αναμετρήσεις δεν αναδείχτηκε νικητής. Στην κανονική σεζόν Λάρισα και ΑΕΚ έμειναν στο 0-0, ενώ ισόπαλο ήταν το αποτέλεσμα και στα play off. Συγκεκριμένα, ο Φωτάκης είχε ανοίξει το σκορ στο 89’ με σουτ έξω από την περιοχή, για να διαμορφώσει το τελικό 1-1 ο Τζιμπούρ στο αμέσως επόμενο λεπτό.

Τέλος, η αναμέτρηση της περιόδου 2009-10 βρήκε νικητές τους Θεσσαλούς. Η Λάρισα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0, με το γκολ που πέτυχε στο 55’ ο Μπλάζεκ μετά από ασίστ του Ρομέου.

Έτσι, παρά τις απουσίες που αντιμετωπίζει η ΑΕΚ θέλει για λόγους γοήτρου αλλά και βαθμολογικούς, να πάρει τη νίκη στο «AEL FC ARENA». Άλλωστε πριν την «τετραετή ανομβρία» οι «κιτρινόμαυροι» είχαν δυο σερί νίκες με 1-0, καθώς και το 2005 είχαν φύγει νικητές χάρη σε γκολ του Όλεγκ Βιενλίνσκι.

Το πάθος πίσω από τη Νο1 super premium τεκίλα στον κόσμο
ΑΕΚ - Παναθηναϊκός: «Να δώσουμε ο,τι έχουμε, χωρίς να θέσουμε σε κίνδυνο την ομάδα»
Ξέφρενο πάρτι στο Μιλάνο για το 20ό πρωτάθλημα της Ίντερ (vids+pics)
Παναθηναϊκός AKTOR: Μήνυμα της ΚΑΕ με συστάσεις και... εκπλήξεις προς τον κόσμο