Νίκη Βόλου - ΑΕΛ Καλλονής 2-0 (photos+video)

Ζωντανή στο… κυνήγι της παραμονής στην Super League έμεινε η Νίκη Βόλου, καθώς επικράτησε 2-0 της ΑΕΛ Καλλονής, στο δεύτερο «τρίποντο» στη φετινή σεζόν και ξεκόλλησε για πρώτη φορά από την τελευταία θέση.

Το «συγκρότημα» του Παναγιώτη Τζαναβάρα έφτασε στους 7 βαθμούς σε 12 ματς, έναν περισσότερο από τον Εργοτέλη, ο οποίος… δοκιμάζεται τη Δευτέρα (8/12) στην Κομοτηνή, απέναντι στον Πανθρακικό. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Βολιώτες ήταν ο Σκούρτης, ο οποίος σκόραρε και τα δύο τέρματα, αρχικά στο 46’ και τέλος στο 77ο λεπτό.

Η εξέλιξη του αγώνα

NikiKalloniMesa1

Οι νησιώτες ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να πετύχουν ένα γρήγορο τέρμα, αλλά στο 6’ η κεφαλιά του Καμαρά πέρασε άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο Στεφάνοβιτς δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ταΐρη. Η πίεση της ΑΕΛ Καλλονής αυξήθηκε τα επόμενα λεπτά, αλλά στο 10’ το σουτ σουτ του Λεοζίνδιο βρήκε σε ετοιμότητα τον πορτιέρο της Νίκης, η οποία… απείλησε δύο λεπτά αργότερα με τον Μουζακίτη, αλλά το σουτ του δεν βρήκε στόχο, ενώ η κεφαλιά του Καρασαλίδη στο 14’ πέρασε άουτ.

Η Καλλονή έφτασε μία… ανάσα από το γκολ στο επόμενο λεπτό, όταν ο Λεοζίνιο πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ενώ στο 19’ ο Σκούρτης έφτασε κοντά στο γκολ, όμως ο Χογκ απέκρουσε εντυπωσιακά. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να φτάσουν με αξιώσεις στα καρέ των αντίπαλων πορτιέρο, όμως… έλειψε η σπουδαία ευκαιρία.

Επιστροφή με γκολ…

NikiKalloniMesa2

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τις καλύτερες προϋποθέσεις για τη Νίκη Βόλου, μια και με τη… σέντρα, ο Σκούρτης άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα, ο επιθετικός των «κυανόλευκων» βρέθηκε στην σωστή θέση και εκμεταλλεύτηκε την ασθενή επέμβαση του Χογκ, γράφοντας το 1-0. Στην συνέχεια, η Καλλονή προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά στο 69’ ο Καμαρά δεν κατάφερε να βρει στόχο, ενώ στο επόμενο λεπτό, ο φορ από την Ακτή Ελεφαντοστού έκανε το γύρισμα, ο Μαχλελής «τσίμπησε» την μπάλα, αλλά ο Ταΐρης μπλόκαρε.

Από την στιγμή που οι νησιώτες δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την υπεροχή τους και να φτάσουν στην ισοφάριση, η Νίκη Βόλου πήρε… αέρα δύο τερμάτων και πάλι με τον Σκούρτη. Στο 77’ ο Βαλλιός έκανε λάθος, ο Ροτζέριο έκανε την κάθετη και ο επιθετικός των γηπεδούχων έγραψε το 2-0. Κάπου εκεί, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, με τη Νίκη Βόλου να κρατά τους φιλοξενούμενους μακριά από την εστία του Ταΐρη και το τελευταίο σφύριγμα της αναμέτρησης, βρήκε την ομάδα της Νέας Ιωνίας να πανηγυρίζει μια σημαντική νίκη.

Ο κορυφαίος του αγώνα

NikiKalloniMVP

Ο Βασίλης Σκούρτης επέστρεψε στην αποστολή της Νίκης Βόλου, πήρε το… χρίσμα από τον Παναγιώτη Τζαναβάρα στο αρχικό σχήμα και τον δικαίωσε απόλυτα, μια και με τα δύο προσωπικά του τέρματα, οι Βολιώτες πανηγύρισαν την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα και ξεκόλλησαν για πρώτη φορά από την τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Νίκη Βόλου: Ταΐρης, Μαρινάκης, Τσουκάνης (46' Αργύρης), Μαχλελής, Καρασαλίδης, Ίβενς, Μουζακίτης, Νικλητσιώτης (70' Κυζιρίδης), Κοτσαρίδης, Μάρτινς, Σκούρτης (80' Τζιώρας).

ΑΕΛ Καλλονής: Χογκ, Αναστασιάδης, Βαλλιός, Αντέγιο, Γιορέντε, Στεφάνοβιτς, Κειτά, Λεοζίνιο (59' Ναβάρο), Μανούσος (68' Κύπρου), Καμαρά, Ντελγάδο (79' Μίνγκας).

Παναθηναϊκός: Πολλές απουσίες για Άρη, μόνος στόπερ στην αποστολή ο Βίτορ Ούγκο!
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Live Streaming το Game 5 των τελικών της Volley League γυναικών
Παναθηναϊκός AKTOR: Εκτός ο Χουάντσο, στην Ισπανία για εξετάσεις
Χάντμπολ: Στον τελικό του EHF European Cup ο Ολυμπιακός / Όμιλος Ξυνή - Ιστορική πρόκριση