Ρατς: «Δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο αλλά χάντμπολ»

Για τον αγώνα του Κυπέλλου με τον ΠΑΣ Γιάννινα και όχι μόνο μίλησε ο αριστερός μπακ του ΠΑΟΚ Ράζβαν Ρατς

Ο Ρουμανός άσος ο οποίος είναι ο κορυφαίος ποδοσφαιριστής του «Δικεφάλου του Βορρά» μέχρι τώρα στη σεζόν είπε:

«Αυτό που είδα εγώ είναι ότι δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο, αλλά… χάντμπολ. Έγιναν πολλές δυνατές μονομαχίες και αυτό ήταν κάτι που επιτράπηκε. Παρ’ όλα αυτά, δημιουργήσαμε τις ευκαιρίες για να πετύχουμε περισσότερα από ένα γκολ στο παιχνίδι. Δεν είχαμε την τύχη με το μέρος μας, χωρίς όμως αυτό να αποτελεί δικαιολογία. Έπρεπε να πάρουμε τη νίκη.

Δυστυχώς, δεν χαρήκαμε το ποδόσφαιρο. Ειδικά μετά το 1-1, δεν παίχθηκε καθόλου ποδόσφαιρο. Ο αντίπαλος είχε σκοπιμότητα στο παιχνίδι του και έκανε συνεχώς καθυστερήσεις. Και πάλι, όμως, δεν το αναφέρω αυτό ως δικαιολογία.

Όταν μια ομάδα κάνει συνεχώς καθυστερήσεις, τότε δημιουργείται εκνευρισμός στον αντίπαλος της, γιατί πολύ απλά δεν παίζεται ποδόσφαιρο. Δεν υπήρχε ροή στο ματς, παρά μόνο συνεχείς διακοπές. Αν βάζαμε γκολ στα πρώτα λεπτά, όπως είχαμε τις ευκαιρίες, το σκορ θα μπορούσε να φθάσει στο τέλος και στο 4-0».

Για το αν ο ΠΑΟΚ μπορεί να είναι ανταγωνιστικός και στις τρεις διοργανώσεις: «Πρέπει να διεκδικούμε τη νίκη σε κάθε διοργάνωση που αγωνιζόμαστε. Ο ΠΑΟΚ συμμετέχει σε τρεις και πρέπει να αποδίδει το ίδιο σε πρωτάθλημα, κύπελλο και Europa League. Είναι πρόκληση για όλους τους παίκτες και θα πρέπει σιγά-σιγά να μας γίνει συνήθεια».

Για το κυριακάτικο (2/11) παιχνίδι με τον Εργοτέλη: «Θα πρέπει οπωσδήποτε να κερδίσουμε προκειμένου να διατηρήσουμε το προβάδισμα των τριών που έχουμε. Θέλουμε να μείνουμε στην κορυφή και αυτό θα γίνει μόνο με νίκη».

Ο «τελικός της χρονιάς» στην Μπολόνια για τον Παναθηναϊκό AKTOR - Η ώρα και το κανάλι
Σεπόλια: Ένοχος για βιασμό, αθώος για εμπορία ο Ηλίας Μίχος - Αθώα για μαστροπεία η μητέρα
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Βίρτους - Παναθηναϊκός AKTOR και Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Λέστερ: Απολύθηκε ο προπονητής της γυναικείας ομάδας λόγω σχέσης με παίκτρια