Ατρόμητος – Εργοτέλης 1-1 (video+photos)

Με όλη τη… δράση να συγκεντρώνεται στο δεύτερο ημίχρονο, Περιστεριώτες και Κρητικοί μοιράστηκαν από ένα βαθμό με τα γκολ των Λαζαρίδη και Χαλκιαδάκη

Για πρώτη φορά μετά το 2010 οι δυο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1, με τον Εργοτέλη χάρη στο γκολ του Χαλκιαδάκη στο 78’ να φεύγει από το Περιστέρι με τον βαθμό καθώς ο Ατρόμητος είχε προηγηθεί με το τέρμα του Λαζαρίδη στο 51’.

mesa1 copy copy copy

Μηδέν σε όλα

Πολύ γρήγορα θα ξεχάσουν όσοι το είδαν από κοντά το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Περιστέρι. Οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν ουσιαστικά σε κανένα σημείο του 45λεπτου να βρουν ρυθμό και να προσφέρουν «συγκινήσεις» καθώς τα λάθη στο χώρο της μεσαίας γραμμής έπαιζαν κυρίαρχο ρόλο. Ωστόσο, στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου ο Ατρόμητος είχε την υπεροχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων με τον Εργοτέλη να περιμένει πίσω από τη σέντρα προκειμένου να «χτυπήσει» με αντεπιθέσεις. Εκατέρωθεν πάντως οι προσπάθειες για γκολ περιορίζοντας μόνο σε μακρινά σουτ ή στημένες φάσεις με τους Τσενάμο και Τσέρνι να έχουν ρόλο «θεατή» την περισσότερη ώρα, μέχρι οι δυο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

mesa2 copy copy copy copy copy

Όλο το ματς σε 27’ λεπτά

Το ξεκίνημα της επανάληψης έδειχνε πως το παιχνίδι θα κυμανθεί στο ίδιο μοτίβο με τους παίκτες του Σα Πίντο να έχουν την κατοχή και τους Κρητικούς να περιμένουν να βρουν χώρο στις αντεπιθέσεις. Οι προσπάθειες των γηπεδούχων τελικά καρποφόρησαν στο 51’ όταν μετά το φάουλ του Ούμπιντες ο Λαζαρίδης με πλασέ από τη μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ για τους Περιστεριώτες. Στη συνέχεια, σταδιακά οι Κρητικοί φάνηκε να κερδίζουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο θέλοντας να ανεβάσουν την πίεσή τους αναζητώντας το γκολ της ισοφάρισης. Ο Δερμιτζάκης πέρασε στο ματς του Μπαμ Μπαμ και Μπογκντάνοφ θέλοντας να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, χωρίς ωστόσο να βλέπει τους παίκτες ου να φτάνουν «απειλητικά» στα καρέ του Τσενάμο. Ωστόσο, στο 78’ σε μια από τις λίγες «επισκέψεις» των φιλοξενούμενων στην περιοχή του Ατρόμητο ο Χαλκιαδάκης με πλασέ από την μικρή περιοχή νίκησε τον Τσέναμο διαμορφώνοντας το τελικό 1-1, καθώς στο τελευταίο τέταρτο κανείς εκ των δυο αντιπάλων δεν κατάφερε να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στα αντίπαλα καρέ.

mesa3 copy copy copy

Κορυφαίος του αγώνα

Όντας ο… κινητήριος μοχλός του Ατρόμητου και εκτελώντας το φάουλ από το οποίο προήλθε το γκολ του Λαζαρίδη, ο Ούμπιντες ήταν ο πρωταγωνιστής της ομάδας του στο ματς και κατάφερε να ξεχωρίσει με την απόδοσή του παρά το ότι δεν την οδήγησε στη νίκη.

Τα γκολ του αγώνα

{novavideos}nova/2014-2015/GOAL_ATROMITOS_ERGOTELIS_251014.mp4{/novavideos}

Ατρόμητος (Ρικάρντο Σα Πίντο): Τσενάμο, Νάστος (84' Κιβρακίδης), Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Κοντοές, Πίτου Γκαρσία, Δημούτσος (46' Αγκουαζί), Ούμπιντες, Γεωργίου, Τάτος (84' Λημνιός), Καραμάνος

Εργοτέλης (Παύλος Δερμιτζάκης): Τσέρνι, Σαϊνάτι, Γιοβάνοβιτς, Γκέντσογλου, Κοζορώνης (64' Μπογκντάνοφ), Τζανακάκης, Γιουσούφ, Λυκογιάννης, Παμλίδης (90'+1' Πίτσος), Χαντί (73' Μπαμ Μπαμ), Χαλκιαδάκης

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέρησης:

{livechat}1270655{/livechat}

Η καρδιά των Πρωταθλητών Νάγκετς! Ανατροπάρα at the buzzer από το -20 κόντρα στους Λέικερς
Τζορτζίνα Ροντρίγκεζ: Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη σάουνα
MMA: Iρανός κλώτσησε ring girl και τον «πλάκωσαν» στο ξύλο οι θεατές!
Παναθηναϊκός AKTOR-Μακάμπι Τελ Αβίβ: Στο «ηφαίστειο» του ΟΑΚΑ το Game 1 των playoffs - Το πρόγραμμα