Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός 1-1

Οι Αγρινιώτες έφυγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Αρκαδία, μένοντας στο 1-1 με τον Αστέρα Τρίπολης, ο οποίος δεν επέστρεψε... δυναμικά στο πρωτάθλημα, λίγες μέρες πριν την «μάχη» με την Τότεναμ στην Αγγλία.

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη μπορεί να άνοιξε το σκορ με τον Μπαράλες, ωστόσο, η άμεση απάντηση του Παναιτωλικού με τον Μορένο, δεν επέστρεψε στους Πελοποννήσιους να πανηγυρίσουν την τρίτη τους εντός έδρας νίκη, σε ισάριθμες αναμετρήσεις, γνωρίζοντας τις πρώτες απώλειες βαθμών στο «Θ. Κολοκοτρώνης». Αντίθετα, το «συγκρότημα» του Μάκη Χάβου έφυγε για πρώτη φορά από την Αρκαδία με βαθμό στις… επισκευές του.

Η εξέλιξη του αγώνα

Πολλά προβλήματα αντιμετώπισαν οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά του αγώνα, καθώς αναζητούσαν τα… πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο, έπειτα από την μεγάλη διακοπή του πρωταθλήματος. Τα λάθη στην μεσαία γραμμή ήταν συνεχόμενα, ο ρυθμός κινήθηκε σε χαμηλό τέμπο, με αποτέλεσμα, οι φάσεις μπροστά στα καρέ των δύο ομάδων να είναι ελάχιστες.

Ωστόσο, ο Αστέρας Τρίπολης ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη του… ουσιαστική «επίσκεψη» στα καρέ των φιλοξενούμενων με… δράστη τον Μπαράλες. Ήταν το 26ο λεπτό του αγώνα, όταν ο Ρόλε εκτέλεσε το φάουλ και ο Αργεντίνος με ωραία κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, νίκησε τον Ράφαελ για το 1-0.

Η… αντίδραση του Παναιτωλικού ήταν άμεση και εννέα λεπτά αργότερα, ο Μορένο έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Πάντως, το… μισό γκολ ανήκει στον Μαρτίνες, ο οποίος με εξαιρετική κάθετη πάσα, έβγαλε μόνο του τον σκόρερ κόντρα στον Κοσίτσκι και αυτός με πλασέ, σημείωσε το πρώτο τέρμα των Αργινιωτών στην Αρκαδία.

Ανέβηκε ο ρυθμός

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός ήταν σαφώς ανώτερος. Ο Αστέρας Τρίπολης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και αναζητούσε τους διαδρόμους προς την εστία του Ράφαελ, ωστόσο, ο Παναιτωλικός έδειχνε εξαιρετικά επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις. Στο 66’ οι γηπεδούχοι σκόραραν, έπειτα από δυνατό σουτ του Ρόλε έξω από την περιοχή και κόντρα στον Μάσα, αλλά σωστά ακυρώθηκε, μια και ο τελευταίος ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στα τελευταία λεπτά, ο Παναιτωλικός παραχώρησε ακόμα περισσότερο χώρο στον Αστέρα Τρίπολης, θέλοντας να διαφυλάξει τον βαθμό της ισοπαλίας και τα κατάφερε, μια και ήταν τυχερός στην τελευταία φάση του αγώνα. Συγκεκριμένα, στο 93’ ο Ρόλε έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Ράφαελ.

Ο κορυφαίος του αγώνα

Ο Ρόλε ήταν ο άνθρωπος που… κινούσε τα… νήματα στην επίθεση του Αστέρα Τρίπολης. Από τα… πόδια του ξεκίνησε το γκολ του Μπαράλες, είχε το δυνατό σουτ στο δεύτερο ημίχρονο, που κατέληξε στην εστία του Ράφαελ, αλλά σωστά ακυρώθηκε, ενώ θα μπορούσε να είχε… κλέψει το «τρίποντο» για την ομάδα του, αν σημάδευε πιο σωστά στο τέλος του αγώνα.

Θυμηθείτε την εξέλιξη της αναμέτρησης όπως σας την πρόσφερε το Onsports:

Ολυμπιακός: Συγκινητική στιγμή στην Πόλη - Η αγκαλιά του μπαμπά Τζολάκη στον ήρωα της πρόκρισης