Αστέρας Τρίπολης – Πανιώνιος 3-2 (photos)

Με πρωταγωνιστή τον Μούκαμ που σημείωσε δυο γκολ οι Αρκάδες πήραν τη φιλική νίκη επί των «κυανέρυθρων»

Με γκολ ξεκίνησε και ολοκληρώθηκε το φιλικό του Αστέρα Τρίπολης με τον Πανιώνιο στο «Θ. Κολοκοτρώνης», όπου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 3-2 έχοντας σε πρωταγωνιστικό ρόλο τον Μούκαμ, που πέτυχε δυο γκολ.

Το σκορ λοιπόν κατάφεραν να ανοίξουν οι φιλοξενούμενοι μόλις στο 4’ όταν ο Γιάννου βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα νικώντας τον Μπαντή. Η «απάντηση» από τους παίκτες του Στάικου Βεργέτη ήρθε στο 21’ με τον Σανκαρέ να ισοφαρίζει σε 1-1 με κεφαλιά, ενώ ο… χορός των γκολ συνεχίστηκε στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης. Ο Μούκαμ λοιπόν στο 77’ ύστερα από φάουλ του Ρόλε και προσωρινή απομάκρυνση του Γιαννακόπουλου, πήρε την μπάλα στην εξέλιξη της φάσης και δεν δυσκολεύτηκε να δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους. Μάλιστα, 3 λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης έπιασε την κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ρόλε κι έγραψε το 3-1, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Παντίδος στο 85’.

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Μπαντής (30’ Θεοδωρόπουλος, 60’ Κοσίσκι), Κιτόκο (60’ Γιαννιώτας), Κυριακόπουλος (46’ Παπαχρήστος), Παντελιάδης, Σανκαρέ, Κουρμπέλης (63’ Μούκαμ), Μάσα, Τιε Μπι (37’ Ουσέρο), Μπαράλες, Νικο Φερνάντεθ (46’ Λούι), Μπακασέτας (46’ Ρόλε).

Πανιώνιος (Δημήτρης Τερεζόπουλος): Παπαδόπουλος (68’ Γιαννακόπουλος), Πάνος (58’ Αργυρόπουλος), Οικονόμου (77’ Γκέζας), Χατζηισαίας (76’ Παντίδος), Τασουλής, Τζίνι (46’ Μητρόπουλος), Κολοβός (76’ Σμυρλής), Μπούζας, Φούντας, Μπουμάλ (46’ Μασούρας), Γιάννου (77’ Βουτσιώτης).

Λίβερπουλ: Θέλει Σλοτ στη θέση του Κλοπ ο Φαν Ντάικ
Euroleague: Ρεκόρ καριέρας ο... διαστημικός Κώστας Σλούκας - Ένα βήμα πριν το Final 4 η Ρεάλ