Καλλονή - Πανθρακικός 2-0 (video+photos)

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια πανηγύρισε η Καλλονή που έκαμψε την αντίσταση και του Πανθρακικού (2-0) χάρη σε γκολ του Αναστασιάδη στο 37' και του Μανούσου στο 65' - Στους δέκα βαθμούς οι νικητές, στους πέντε έμειναν οι ηττημένοι

Τη δύναμη της έδρας της εκμεταλλεύεται στο έπακρο μέχρι τώρα η Καλλονή που μετά την Κέρκυρα και τον Παναθηναϊκό νίκησε στον Ταρλά και τον Πανθρακικό με 2-0.

Αυτή η νίκη ανέβασε το συγκρότημα του Γιάννη Ματζουράκη στην τρίτη θέση όπου ισοβαθμεί με τέσσερις ομάδες, ενώ οι ακρίτες έμεινα στους πέντε πόντους και στα χαμηλά βαθμολιγικά «πατώματα».

1151169

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι είχε ένα ιδιαίτερο χαρακτηριστικό και αυτό ήταν ο δυνατός άνεμος. Στο πρώτο ημίχρονο ο αέρας ήταν υπέρ των γηπεδούχων και φρόντισαν να το εκμεταλλευτούν! Με ανελέητο «σφυροκόπημα» και πολλές τελικές προσπάθησαν να νικήσουν τον Πασχαλάκη. Τελικά τα κατάφεραν στο 37' με τον Βαλιό να γεμίζει προς την περιοχή και τον Ανέστη Αναστασιάδη να ανοίγει το σκορ με όμορφο αριστερό εναέριο πλασέ.

1151170

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανθρακικός θα έπρεπε να πάρει την πρωτοβουλία και να πιέσει, αλλά μόνο αυτό δεν συνέβη. Οι γηπεδούχοι έδωσαν μεν χώρο στους φιλοξενούμενους, αλλά φρόντισαν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις. Στο 54' πάντως έχει μία φάση που θα συζητηθεί όταν ο Κεϊτά έριξε στο έδαφος μέσα στην περιοχή τον Ίγκορ αλλά ο Τάσος Σιδηρόπουλος δεν καταλόγισε την εσχάτη των ποινών.

Στο 65'΄ο αρχηγός της Καλλονής Γιώργος Μανούσος έφυγε στην κόντρα και με όμορφο αριστερό σουτ λίγο μέσα από τη μεγάλη περιοχή έστειλε για δεύτερη φορά στα δίχτυα την μπάλα «κλειδώνοντας» το «τρίποντο». Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι με την Καλλονή να πανηγυρίζει την τρίτη της φετινή εντός έδρας νίκη.

1151177

Ο κορυφαίος του αγώνα

Ο Χουάνμα δεν σκόραρε στη νίκη της Καλλονής επί του Πανθρακικού, αλλά ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του καθώς συμμετείχε σε όλες τις φάσεις και δεν άφησε σε ησυχία την άμυνα του συλλόγου της Κομοτηνής. Ο Ισπανός αποτελεί την «κολώνα» που ήθελε ο Γιάννης Ματζουράκης για την Καλλονή και έχει βοηθήσει τα μέγιστα για να μετράει 10 βαθμούς η ομάδα του νησιού του ανατολικού Αιγαίου.