Εργοτέλης - Παναιτωλικός 1-1 (photos+video)

Ισόπαλη με 1-1 έληξε η αναμέτρηση, ανάμεσα στον Εργοτέλη και τον Παναιτωλικό.

Το ματς ήταν μοιρασμένο και ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κατά διαστήματα καλύτερες η μία από την άλλη.

Ο Παύλος Δερμιτζάκης,  παρέταξε τους έντεκα που ξεκίνησαν την προηγούμενη εβδομάδα στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, κόντρα στην Νίκη Βόλου. Οι δύο ομάδες , μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο. Αν μια ομάδα, άξιζε την νίκη θα ήταν ο Εργοτέλης, καθώς είχε περισσότερες ευκαιρίες έναντι του Παναιτωλικού.

Αιφνιδιασμός από Παναιτωλικό…

Το πρώτο ημίχρονο ανήκει στην ομάδα του Αγρινίου, καθώς προηγήθηκε στο σκορ.  Ηταν το 24΄,  ο Μαρτίνεζ πέρασε τον Κοζορώνη  από δεξιά, την κατάλληλη στιγμή γύρισε τη μπάλα στον Μορένο που με υπέροχο τακουνάκι από το πρώτο δοκάρι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσέρνι  κάνοντας το 0-1.

Στο  45' ο Παναιτωλικός θα μπορούσε να κάνει το 2-0 σε ένα γκολ που δεν χάνεται! Ο Κάπελ φεύγει στην κόντρα από την σέντρα και εντελώς μόνος του βγαίνει τετ α τετ με τον Τσέρνι, ωστόσο αντί να επιλέξει να περάσει τον σχεδόν πεσμένο πορτιέρο του Εργοτέλη, προτιμάει να κάνει σουτ, το οποίο καταλήξει πάνω στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων

Μπήκαν αποφασισμένοι

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι  γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι για να αλλάξουν την εικόνα  του παιχνιδιού.

Στο 54' οι Κρητικοί δημιουργούν την πρώτη τους καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο . Ο Χαλκιάδακης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Ράφαελ, το σουτ του πρώτου όμως διώχνει σε κόρνερ ο πορτιέρο των φιλοξενούμενων. Στο 60' ο Τζανακάκης, σούταρε έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε, άλλαξε πορεία αλλά πρόλαβε κι έδιωξε στην αριστερή του γωνία σε κόρνερ ο Ράφαελ.

Στο 61’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ.  Ο  Μπογκντάνοφ, το εκτέλεσε και  ο προωθημένος και αφύλαχτος Λυκογιάννης με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Παναιτωλικού, κάνοντας το 1-1.

Στην εκπνοή του αγώνα , ο Μορένο,  επιχείρησε σουτ, αλλά η μπάλα εφυγε ελάχιστα άουτ.

Ο κορυφαίος του αγώνα

Ο Λυκογιάννης είναι ο παίκτης που έφερε το παιχνίδι στα ίσια και έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στον Παναιτωλικό. Παράλληλα  ήταν  καλός στα αμυντικά του καθήκοντα. Όταν χρειάστηκε ήταν και δεν άφησε τους αντιπάλους επιθετικούς να γίνουν απειλητικοί για την εστία του Τσέρνι.

Την κίτρινη κάρτα αντίκρυσαν οι Κοζορώνης, Βλαχοδήμος, Γιουσούφ, Μορένο, Μύγας και Μπρακάλι.

Εργοτέλης (Παύλος Δερμιτζάκης): Τσέρνι, Τζανακάκης, Μέγι, Γιοβάνοβιτς, Λυκογιάννης (82' Κούτρης), Κοζορώνης (67' Γκέντσογλου), Μπογκντάνοφ, Βλαχοδήμος (87' Πίτσος), Γιούσουφ, Χαλκιαδάκης, Νόσκοβιτς

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Ράφαελ, Κουτρομάνος, Κέβιν, Κούσας, Μαλεζάς, Γοδόι, Κόρμπος (59' Παπουτσογιαννόπουλος), Καπέλ (74' Μύγας), Φωτάκης (88' Καλογέρης), Μαρτίνες, Μορένο

Μάρκος Σεφερλής: Στο αεροδρόμιο τα ξημερώματα για να υποδεχθεί τον Ολυμπιακό