Βέροια - ΠΑΣ Γιάννινα 2-0 (photos+video)

Η Βέροια συνεχίζει τις υψηλές… πτήσεις στην Super League, καθώς επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στην Ημαθία.

Το «συγκρότημα» του Χοσέ Γκρανέρο πανηγύρισε την τέταρτη νίκη του στις πρώτες πέντε αγωνιστικές, δείχνοντας πως παραμένει ανταγωνιστική και βρίσκεται στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας ένα παιχνίδι περισσότερο από τον ΠΑΟΚ, ο οποίος το βράδυ της Κυριακής (28/9) υποδέχεται τον ΟΦΗ στην Τούμπα.

Αντίθετα, οι Ηπειρώτες, γνώρισαν την δεύτερη συνεχόμενη ήττα, μετά από αυτήν από την Κέρκυρα, την προηγούμενη αγωνιστική και παρέμειναν για τέταρτο ματς μακριά από τη νίκη, μένοντας στην 13η θέση του πρωταθλήματος με 5 βαθμούς, μια και οι ομάδες που ακολουθούν δεν κατάφεραν να πάρουν το «τρίποντο».

VeriaPASGianninaMesa1

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν δυνατά και προσπάθησαν να πετύχουν ένα γρήγορο τέρμα, μια και μόλις στο 1ο λεπτό ο Τσάβες κινήθηκε από τα δεξιά, αλλά ο Καντιμοίρης μπλόκαρε τη σέντρα του, ενώ η συνέχεια άνηκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους.

Στο 20’ ο Ντουμίτρου απείλησε με μακρινό σουτ, ο Βελλίδης μπλόκαρε άνετα, στο επόμενο λεπτό, ο Καλτσάς σούταρε, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, κατάληξη που είχε και η νέα προσπάθεια του Έλληνα άσου στο 25’, ενώ στο 33’ η νέα προσπάθεια του μεσοεπιθετικού της Βέροιας έφυγε άουτ.

Οι αριθμητικές ισορροπίες του αγώνα χάλασαν στο 39ο λεπτό, όταν ο Ντάσιος έπεσε στην περιοχή της Βέροιας, έπειτα από… μαρκάρισμα του Αμαραντίδη, ο διαιτητής έδειξε το φάουλ για την «Βασίλισσα» και απέβαλε τον αρχηγό του ΠΑΣ Γιάννινα με δεύτερη κίτρινη κάρτα για θέατρο.

VeriaPASGianninaMesa

Απίστευτο… ξέσπασμα

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βέροια προσπάθησε να αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων και να εκμεταλλευτεί την αριθμητική της υπεροχή και σε διάστημα δύο λεπτών, ξεκλείδωσε την άμυνα του «Άγιαξ» και… κλείδωσε το «τρίποντο». Αρχικά, στο 54’ ο Κάμπορα με κεφαλιά από την «καρδιά» της αντίπαλης άμυνας νίκησε τον Βελλίδη για το 1-0 και στο 56’ ο Καλτσάς διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, έπειτα από ασίστ του Ντομίτρου.

Στα επόμενα λεπτά, η Βέροια προσπάθησε να πετύχει κι άλλο τέρμα, αλλά έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Βελλίδη, ο οποίος σταμάτησε κάθε απειλή από την «Βασίλισσα». Στο 60’ ο Καλτσάς σούταρε, ο Έλληνας άσος μπλόκαρε, όπως έκανε και στο 62’ σε ανάποδο ψαλιδάκι του μέσου των «κυανόλευκων» και… ολοκλήρωσε τις επεμβάσεις του απέναντι στον Καλτσά στο επόμενο λεπτό, με νέα επέμβαση.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά στο 80’ ο Τσάβες δεν πρόλαβε την έξοδο του Καντιμοίρη, με τον πορτιέρο της Βέροιας να μπλοκάρει, κάτι που έκανε και στο 83ο λεπτό, σε βαθιά μπαλιά του Αργεντίνου μεσοεπιθετικού των Ηπειρωτών.

Ο κορυφαίος του αγώνα

VeriaPASGianninaMesa2

Ο Μάρκος Βελλίδης έκανε εκπληκτικό παιχνίδι για τον ΠΑΣ Γιάννινα κόντρα στην Βέροια, ωστόσο, δεν κατάφερε να γλιτώσει τους Ηπειρώτες από την ήττα. Η «Βασίλισσα» του Βορρά είχε πολλές ευκαιρίες να «κλειδώσει» το ματς, κυρίως με τον Νίκο Καλτσά, ο οποίος παίρνει τον τίτλο του MVP της αναμέτρησης.

Βέροια (Χοσέ Γκρανέρο): Καντιμοίρης, Μαλόν, Βέρτζος, Ραούλ Μπράβο, Αμαραντίδης, Μπατιόν, Μπαλάφας (72' Κατίδης), Ντουμίτρου, Γεωργιάδης (49' Μπαργκάν), Καλτσάς, Κάμπορα (80' Μπεν).

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Ντάσιος, Μιχαήλ, Τσουκαλάς, Τζημόπουλος, Γιάκος, Ακόστα (59' Μανιάς), Ίλιτς (71' Μπέριος), Στρούνα (71' Ναδάλες), Τσάβες, Λίλα.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε τις μάχες επιβίωσης στη Super League και Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι
«Κόκκινη τρέλα» για τον Ολυμπιακό: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
Παναθηναϊκός AKTOR: Μόνιμη γιορτή στο ΟΑΚΑ, επέστρεψαν τα παιδικά χαμόγελα!
Formula 1: «Αφεντικό» στο πρώτο Sprint ο Φερστάπεν! - Η ώρα και το κανάλι του αγώνα στην Κίνα