Παναιτωλικός-ΠΑΟΚ 0-1

Νικηφόρα πέρασε από το Αγρίνιο ο ΠΑΟΚ, πετυχαίνοντας φέτος τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη του, με 1-0 επί του Παναιτωλικού.

Το γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Μακ με πέναλτι στο 36’, ενώ ο Βίτορ είχε δοκάρι στο 64’. Οι Αγρινιώτες είχαν μερικές καλές ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσαν να τις μετατρέψουν σε γκολ.

Με την παρουσία του Περέιρα στην ενδεκάδα παρατάχθηκε ο ΠΑΟΚ στο Αγρίνιο, ενώ ο Παναιτωλικός είχε στο βασικό σχήμα τον νεοαποκτηθέντα Μορένο. Από το ξεκίνημα το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να μπαίνει... φουριόζος στο πρώτο πεντάλεπτο, ενώ στη συνέχεια τα «καναρίνια» ισορρόπησαν το παιχνίδι.

Λίγες φάσεις και... πέναλτι

Κάποιες φάσεις δημιουργήθηκαν μπροστά στις δύο εστίες, αλλά χωρίς να ανησυχήσουν οι δύο τερματοφύλακες. Στο 35’ όμως ο Μακ βγήκε μόνος του στην περιοχή του Παναιτωλικού με τον Κουτρουμάνο να τον ανατρέπει και τον διαιτητή Κουκουλάκη να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών. Ο Σλοβάκος ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 0-1. Ο ΠΑΟΚ στο 40’ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, καθώς ο Αθανασιάδης έκανε το σουτ, με τον Ράφαελ να αποκρούει.

Δοκάρι ο ΠΑΟΚ

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μάκης Χάβος έριξε στη μάχη τους Κάπελ και Μπεχεράνο για να βελτιωθεί η εικόνα του Παναιτωλικού. Και οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και πίεσαν, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με τον ΠΑΟΚ να έχει δύο επικίνδυνα σουτ με Κάτσε και Μακ. Στο 58’ ο Παναιτωλικός έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, αλλά ο Άλβες, που βρέθηκε σε θέση βολής απέναντι στον Γλύκο, πάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα του «Δικεφάλου». Στο προηγούμενο λεπτό ο Μακ είχε στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά υποδείχτηκε οριακά σε θέση οφσάιντ. Στο 64’ ο Βίτορ είχε κεφαλιά στο δοκάρι μετά από φάουλ του Ρατς.

Στα τελευταία λεπτά, ο Παναιτωλικός πίεζε για το γκολ, αλλά δεν κατάφερνε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Γλύκου. Αντίθετα, οι επισκέψεις των παικτών του ΠΑΟΚ στα καρέ του Ράφαελ ήταν πιο ουσιαστικές.  Στην τελευαία φάση του αγώνα, ο Βασιλείου παραλίγο να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης με ψηλοκρεμαστό σουτ, αλλά ο Κατσικάς απομάκρυνε πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή και κράτησε το 0-1 του ΠΑΟΚ.

Κορυφαίος του αγώνα

Ο Μακ ήταν ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ο άνθρωπος που αποτελούσε τον κινητήριο μοχλό του ΠΑΟΚ. Αυτός κέρδισε το πέναλτι και το μετέτρεψε σε γκολ, ενώ στο 57’ σκόραρε ξανά, αλλά δεν μέτρησε γιατί υποδείχτηκε οριακά σε θέση οφσάιντ. Ο Σλοβάκος μέσος έχασε κι άλλες ευκαιρίες.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Ράφαελ, Κουτρουμάνος (46’ Μπεχεράνο), Κέβιν, Κούσας, Άλβες, Θεοδωρίδης (74’ Βασιλείου), Μαλεζάς, Γοδόι, Μορένο (46’ Κάπελ), Μαρτίνεζ, Φωτάκης

ΠΑΟΚ (Άγγελος Αναστασιάδης): Γλύκος, Ρατς, Κατσικάς, Βίτορ, Σκόνδρας, Τζανδάρης, Περέιρα (56’ Τζιόλης), Κάτσε, Σαλπιγγίδης (87’ Κίτσιου), Αθανασιάδης (77’ Αθανασιάδης), Μακ

Θυμηθείτε λεπτό προς λεπτό την εξέλιξη της αναμέτρησης

{livechat}1268471{/livechat}

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Οι ενδεκάδες του ντέρμπι της Super League - Βασικός ο Αραούχο, εκτός o Μπερνάρ
Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά