Αστέρας Τρίπολης - ΑΕΛ Καλλονής 1-0 (video+photos)

Τη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Αστέρας Τρίπολης, επικρατώντας 1-0 της ΑΕΛ Καλλονής στο «Θ. Κολοκοτρώνης».

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη, λίγες μέρες μετά την ισοπαλία στην Πόλη, κόντρα στην Μπεσίκτας στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League, πανηγύρισε την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα, παίρνοντας το «τρίποντο» απέναντι στους νησιώτες, χάρις στο τέρμα του Μάσα, μόλις στο 3ο λεπτό και ανέβηκε στην 6η θέση με 6 βαθμούς, ενώ αντίστοιχα, η ΑΕΛ Καλλονής έμεινε στην 3η θέση με έναν πόντο περισσότερο.

Φουριόζα… εκκίνηση

AsterasAELKMesa03

Εξαιρετικά ξεκίνησε την αναμέτρηση στο «Θ. Κολοκοτρώνης» ο Αστέρας Τρίπολης, μια και με… ώθηση από την ισοπαλία στην Κωνσταντινούπολη, άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με… δράστη τον Μάσα. Ο Αργεντίνος πήρε την μπαλιά από τον Λούι, με κεφαλιά πέρασε και τον Χογκ και σε κενή εστία έκανε το 1-0.

Στην συνέχεια, η ΑΕΛ Καλλονής αναζήτησε την ισοφάριση, αλλά η κεφαλιά του Αντέγιο στο 8’ πέρασε άουτ και η συνέχεια ήταν για τους γηπεδούχους. Στο 10’ ο Μάσα δεν κατάφερε να νικήσει τον Χογκ για το 2-0, ενώ το σουτ του Μπαντιμπανγκά στο 15’ πέρασε άουτ, κατάληξη που είχε και η προσπάθεια του Πάρα, πέντε λεπτά αργότερα.

Πιο… απειλητική η Καλλονή

AsterasAELKMesa02

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκηνικό δεν άλλαξε, με τον Αστέρα να διατηρεί την πρωτοβουλία των κινήσεων και τους νησιώτες να «ψάχνουν» τις αντεπιθέσεις για να «χτυπήσουν» το «συγκρότημα» του Στάικου Βεργέτη. Στο 50’ ο Αναστασιάδης πρόλαβε τον Πάρα, πριν κάνει την προβολή και πέντε λεπτά αργότερα, η ΑΕΛΚ είχε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, αλλά ο Χουάνμα δεν κατάφερε να κάνει σωστά το τελείωμα, έπειτα από πάσα του Ναβάρο.

Φαίνεται πως η ευκαιρία των φιλοξενούμενων ενήργησε σαν… καμπανάκι στους Αρκάδες, οι οποίοι αναζήτησαν το δεύτερο τέρμα στην αναμέτρηση, αλλά στο 57’ ο Μάσα δεν κατάφερε να νικήσει τον Χογκ και στο επόμενο λεπτό, το νέο σουτ του Αργεντίνου η μπάλα πέρασε άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Πάρα στο 59’.

Από την στιγμή που ο Αστέρας Τρίπολης δεν μπορούσε να «κλειδώσει» τον αγώνα, η Καλλονή προσπάθησε να φτάσει στο τέρμα που θα της έδινε την ισοπαλία, χάνοντας σημαντική ευκαιρία στο 88’ με τον Κύπρου να κάνει το σουτ, έπειτα από γύρισμα του Καμαρά, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Ο κορυφαίος του αγώνα

AsterasAELKMesa01

Ο Πάμπλο Μάσα αποτέλεσε τον πρωταγωνιστή της νίκης του Αστέρα Τρίπολης κόντρα στην ΑΕΛ Καλλονής. Ο Αργεντίνος σημάδεψε σωστά στην πρώτη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε και θα μπορούσε να είχε σημειώσει κι άλλο τέρμα, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν απείλησε, έπειτα από μπαλιές του Λούι.