Εργοτέλης - Πλατανιάς 0-3 (video+photos)

Ο Πλατανιάς νίκησε 3-0 εκτός έδρας τον Εργοτέλη και πέτυχε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, αφήνοντας ουραγούς τους γηπεδούχους χωρίς ούτε έναν βαθμό μετά από τρεις αγώνες

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου μπήκε δυνατά στο ματς και ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 6' παίρνοντας παράλληλα και το ψυχολογικό προβάδισμα. Στη συνέχεια ο Εργοτέλης έπαιξε άναρχα ψάχνοντας λύσεις, αλλά τελικά τα πράγματα έγιναν ακόμα δυσκολότερα στο ντεμπούτο του Παύλου Δερμιτζάκη, καθώς στο δεύτερο ημίχρονο οι Χανιώτες βρήκαν άλλα δύο τέρματα και έφτασαν στην άνετη επικράτηση.

1145684

Η εξέλιξη του αγώνα

Αποφασισμένος να πετύχει ένα γρήγορο γκολ μπήκε στο Παγκρήτιο ο Πλατανιάς! Και το κατάφερε μετά από μόλις έξι λεπτά αγώνα. Ο Τόρες έδωσε στον Αγκλιέρα, αυτός στον αμαρκάριστο Θανάση Τσουράκη και ο τελευταίος με δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα να αναπαυτεί στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Τσέρνι. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κλείσουν στα καρέ τους, τους αντιπάλους τους, αλλά δεν τα κατάφεραν. Μοναδική αξιόλογη φάση για τον Εργοτέλη η όμορφη κίνηση και το σουτ του Γιουσούφ στο 21' όταν η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Ολίμπα κι έφυγε έξω.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς και το πρώτο... Στο 47' ο Τσουράκης εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα των γηπεδούχων και γύρισε στον Τζίλβαν ο οποίος προ κενής εστίας δεν δυσκολεύτηκε καθόλου να δώσει σαφές προβάδισμα στην ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε για τους Χανιώτες στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Τόρες με δυνατό σουτ προσπάθησε να νικήσει τον Τσέρνι, με τον γκολκίπερ του Εργοτέλη να κάνει τραγικό υπολογισμό και η μπάλα αφού πήρε ύψος κατέληξε για τρίτη φορά στα δίχτυα των γηπεδούχων.

1145675

Ο κορυφαίος του αγώνα

Ο Θανάσης Τσουράκης ήταν ο καλύτερος ποδοσφαιριστής στο Παγκρήτιο. Όχι μόνο γιατί σκόραρε στο 6ο λεπτό για να δώσει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, αλλά και επειδή σε όλο το παιχνίδι δημιουργούσε μεγάλα προβλήματα στην άμυνα του Εργοτέλη... Παράλληλα έδωσε την ασίστ στον Τζιλβάν στη θέση του 2-0.

Τα γκολ του αγώνα

{novavideos}nova/2014-2015/GOAL_ERGOTELIS_PLATANIAS_150914.mp4{/novavideos}

Εργοτέλης (Παύλος Δερμιτζάκης): Τσέρνι, Πίτσος, Σενατί, Τζανακάκης, Κοζορώνης, Καζναφέρης, Γιουσούφ, Παντελάκης, Χαλκιαδάκης, Μπογκντάνοφ, Βλαχοδήμος\

Πλατανιάς (Γιάννης Χριστόπουλος): Ολίμπα, Νέπλιακ, Κουλιμπαλί, Γιάγια, Ιτούα, Μαχαμάτ, Αγκιλέρα, Τσουράκης, Μενδρινός, Γκόμες, Τόρες

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα μέσα από το LIVE του Onsports

{livechat}1268051{/livechat}

Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ