Αστέρας Τρίπολης-Λεβαδειακός 2-1 (photos+video)

Ο Μάρτιν Ρόλε ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης του Αστέρα Τρίπολης επί του Λεβαδειακού με 2-1, κάνοντας τους οπαδούς να... ξεχάσουν τον Ντε Μπλάσις.

Οι Βοιωτοί ξεκίνησαν ιδανικά το ματς, με γκολ από τα αποδυτήρια, καθώς ο Κονέ με κεφαλιά στο 24ο δευτερόλεπτο έκανε το 0-1. Όμως στη συνέχεια οι Αρκάδες ήταν καταιγιστικοί. Στο 23’ ο Ρόλε με κεφαλιά ισοφάρισε και στο 36’ ο Μπαράλες είχε δοκάρι. Στο 66’ ο Ρόλε και πάλι με σουτ ολοκλήρωσε την ανατροπή, γράφοντας το 2-1. Στο 74’ είχε δοκάρι και ο Ουσέρο.

Ο αιφνιδιασμός και η αντίδραση

Σε βαρύ αγωνιστικό χώρο διεξήχθη το παιχνίδι του Αστέρα Τρίπολης με τον Λεβαδειακό, καθώς προηγήθηκε δυνατή βροχή. Και οι Βοιωτοί με τη σέντρα του αγώνα κατάφεραν να αιφνιδιάσουν πλήρως τους γηπεδούχους. Μόλις στο 24ο δευτερόλεπτο, ο Κονέ με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 0-1.

1140827

Το γκολ αυτό «πάγωσε» προς στιγμή τους παίκτες του Αστέρα, ωστόσο μετά το πρώτο δεκάλεπτο άρχισαν να ψάχνουν την ισοφάριση. Και στο 23’ ο Μπαράλες έβγαλε σέντρα από αριστερά και ο Ρόλε με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Βροχή οι ευκαιρίες

Τα επόμενα λεπτά ακολούθησε... καταιγίδα ευκαιριών για τους Αρκάδες, καθώς στο 32’ ο Στρατηλάτης έδιωξε σε κόρνερ σουτ του Ρόλε, και στο 34’ ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ κεφαλιά του Μάσα. Στο 36’ ο Μπαράλες σημάδεψε με πλασέ το οριζόντιο δοκάρι. Παρά το σερί ευκαιριών, το 1-1 διατηρήθηκε ως την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ανατροπή με... Ρόλε

Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο δεύτερο μέρος, με τον Αστέρα να πιέζει, ωστόσο ο Λεβαδειακός προσπαθούσε να βγει μπροστά με αντεπιθέσεις, έχοντας πάρει θέση στην ενδεκάδα και ο Βαγγέλης Μάντζιος. Στο 61’ ο Στρατηλάτης απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια σουτ του Ρόλε. Στο 66’ όμως, ο δαιμόνιος Αργεντινός με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 2-1.

1140921

Στο 74’ ο Ουσέρο έπιασε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Στα τελευταία λεπτά, ο Αστέρας συνέχισε να πιέζει, αλλά ο ρυθμός έπεσε αισθητά, με τον Λεβαδειακό να μην δείχνει ικανός να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Στο 89' ο σκόρερ των «πρασίνων» Κονέ, δέχτηκε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Κορυφαίος του αγώνα

Μα φυσικά ο Μάρτιν Ρόλε. Από τα πρώτα του παιχνίδια στον Αστέρα, ο Αργεντινός φάνηκε ότι διαθέτει ποιότητα και τεχνική. Χωρίς τη συμπαράσταση πλέον του Ντε Μπλάσις, ο Ρόλε έδειξε ότι μπορεί να τον αντικαταστήσει επάξια και να γίνει ο ηγέτης της ομάδας. Μάλιστα, τον... μιμήθηκε στη φάση του πρώτου γκολ, καθώς σκόραρε με το κεφάλι, παρότι έχει το ίδιο ύψος με τον πρώην συμπαίκτη του.

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Λούι, Γκοϊάν, Ζησόπουλος, Παντελιάδης, Κουρμπέλης, Ουσέρο, Μάσα (70’ Μουνάφο), Ρόλε, Μπακασέτας (58’ Πάρα), Μπαράλες (83’ Φερνάντες)

Λεβαδειακός (Σάββας Παντελίδης): Στρατηλάτης, Βούκσεβιτς, Πρόγιτς, Κώτσιος, Τομάς (71’ Γιακουμάκης), Πίντερ, Ζίτο, Μιλοσάβλιεβ (46’ Μάντζιος), Κονέ, Νικολακάκης (42’ Γεωργιάδης), Ορτέγκα

Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση
Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους