Παναιτωλικός - Ολυμπιακός: Επικίνδυνη έξοδος στο Αγρίνιο

Στην έδρα του Παναιτωλικού δοκιμάζεται απόψε (21.30, Onsports, Nova) ο Ολυμπιακός, θέλοντας τη δεύτερή του νίκη στο πρωτάθλημα

Οι Πειραιώτες θέλουν να πάρουν το διπλό σε ένα γήπεδο όπου πέρσι άφησαν δύο βαθμούς οι οποίοι πάντως δεν τους στέρησαν κάτι στο τέλος της σεζόν. Ωστόσο η περσινή κόντρα ανάμεσα στους δύο αντιπάλους είχε ολοκληρωθεί ισόπαλη χωρίς τέρματα.

Στην πρεμιέρα η ομάδα του Μίτσελ νίκησε εύκολα τη Νίκη Βόλου με 3-1 στο «Γέωργιος Καραϊσκάκης» και ξεκίνησε ιδανικά τις επίσημες υποχρέωσεις της για τη νέα αγωνιστική περίοδο. Στον αντίποδα, οι Αγρινιώτες έπαιξαν με τη... φωτιά στο Ηράκλειο και τελικά «κάηκαν», χάνοντας μετά από κάκιστη εμφάνιση με 0-1 από τον ΟΦΗ. Μάλιστα το συγκρότημα του Μάκη Χάβου δέχτηκε το τέρμα που κόστισε την ήττα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Αντώνη Πετρόπουλο.

Οι γνωστοί απόντες

Με δύο αλλά γνωστές απουσίες θα παρατάξει την ομάδα του ο Μάκης Χάβος στον αγώνα με τον Ολυμπιακό, με τον έμπειρο τεχνικό να θέλει να πάρει η ομάδα του τον πρώτο βαθμό ή βαθμούς στο φετινό πρωτάθλημα. Εκτός έμεινε ο ανέτοιμος Μπεχαράνο και ο Βιγιαφάνες, αλλά αυτοί οι δύο ποδοσφαιριστές δεν θα έπαιζαν ούτως ή άλλως.

Αναλυτικά η αποστολή των «κυανοκίτρινων»:

Παπουτσογιαννόπουλος, Μύγας, Μήλιος, Κόρμπος, Κούσας, Κουτρομάνος, Ρουμπουλάκου, Άλβες, Θεοδωρίδης, Καλογέρης, Μαρτίνες, Γοδόι, Κάπελ, Στεφανάκος, Μαλεζάς, Ετζενγκέλε, Κέβιν και Μπρακάλι.

Δίχως Αφελάι, με Ντουρμάζ

Ο Μίτσελ προπόνησε την Παρασκευή (29/8) στο Ρέντη τους ποδοσφαιριστές του και στη συνέχεια ανακοίνωσε την αποστολή που αναχώρησε για το Αγρίνιο, όπου όταν έφτασε γνώρισε την αποθέωση από φίλους της ομάδας. Το μεγάλο αστέρι της ομάδας -αλλά και συχνά τραυματίας- Ιμπραΐμ Αφελάι έμεινε εκτός αποστολής, ενώ θα ντεμπουτάρει με τα ερυθρόλευκα ο Τζίμι Ντουρμάζ! Ενδιαφέρον παρουσιάζει πάντως και το πόσους Έλληνες θα επιλέξει για το αρχικό σχήμα ο Ισπανός τεχνικός.

Αναλυτικά η αποστολή της ομάδας του Πειραιά:

Ρομπέρτο, Μέγιερι, Αμπιντάλ, Μπενίτες, Μποτία, Μπουχαλάκης, Διαμαντάκος, Ντομίνγκεζ, Ντοσεβί, Ντουρμάζ, Ελαμπντελαουί, Γκαζαριάν, Κασάμι, Μανιάτης, Μαζουάκου, Εντινγκά, Παπαδόπουλος, Σαβιόλα.

Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη